Bydgoski Budżet prawie-obywatelski – jak to mój projekt nie przeszedł weryfikacji

Chciałbym ponarzekać na sposób weryfikacji projektów w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Na przykładzie swojego projektu – Bulwarów Brdy na Bartodziejach (pod linkiem trochę zdjęć ze spacerów ścieżką istniejącą).
To mój projekt, który zgłosiłem również w zeszłym roku. W zeszłym roku przeszedł sito weryfikacyjne. W tym niestety nie.
 Po kolei: zgłosiłem projekt, opisałem co bym chciał, by zostało w jego ramach zrobione. Wskazałem maksymalną kwotę jaka przypadała na jeden projekt na osiedlu Bartodzieje. No i czekałem na mejla z weryfikacją. Nie przyszedł taki mejl…
Na początku wrzesnia pojawiła się tzw. weryfikacja obywatelska (każdy mógł zaopiniować projekt). Wtedy wyczytałem przy swoim projekcie krótki opis:
Opinia negatywna WIM (Wydział Inwestycji Miasta): Zakres nieadekwatny do limitu środków
Koszt mojego projektu to 540 000 zł. Wpisałem ścieżkę o szerokości 2-3m – o nawierzchni naturalnej/mineralnej/żwirowej. Projekt powinien też obejmować oczyszczenie terenu z części krzewów i ewentualnie drzew.
Tak wyglądał mój pierwotny opis:
 


Wyświetl większą mapę

Nazwa: Bulwary Brdy na Bartodziejach – ścieżka wzdłuż rzeki – oczyszczenie terenu
Lokalizacja: Wzdłuż Brdy od ul. Żabiej do Mostu Kazimierza Wielkiego + umożliwienie dojścia od hoteli Silver/Elda, ul. Bałtyckiej, Jysk-a oraz WSB.
Opis: Wykonanie ścieżki wzdłuż Brdy o nawierzchni żwirowej/naturalnej o szerokości 2-3m w tym:
 • wycięcie części drzew/krzewów
 • oczyszczenie terenu ze śmieci,
 • zabezpieczenie studni kanalizacyjnych czy zapadlisk.
 • ustawienie elementów małej architektury: ławek, koszy na śmieci
 • uzgodnienie i wykonanie dojść od ul. Fordońskiej

Załączniki: https://goo.gl/nNZqjX

Na stronie BBO można było poznać przykładowe koszty – była tam też ścieżka parkowa:
budowa chodnika lub ścieżki parkowej o nawierzchni mineralnej – od około 150 zł za m2
Ja chciałem tam nawet coś o niższej klasie niż ścieżka parkowa (teoretycznie coś tańszego). Przeliczając moją ścieżkę:
1300 m długości x 2,5 m szerokości x 150 zł/m2 = jakieś niecałe 490 tys.
Git – jestem blisko limitu. Z powodu krzaków może być drożej. Myślę sobie, że miasto mi to zweryfikuje i podpowie gdzie mogę obniżyć koszt. A tu figa.

3 września – piszę mejla:

Zgłaszałem projekt Bulwary Brdy na Bartodziejach. Niestety dostał on negatywną weryfikację z WIM (z powodu kosztów). Nie wiem czy jest ona ostateczna czy mogę wprowadzić zmiany w zakresie projektu, by zmieścić się w kwocie.
Ale bym mógł takie zmiany mógł wprowadzić potrzebowałbym jakiegoś wyliczenia z WIM na podstawie, której oszacowali koszt tego zadania. Wtedy miałby możliwość „ucięcią” elementów najdroższych. Istnieje taki wstępny kosztorys? Można prosić o jego przesłanie?
Szacowałem koszt na podstawie cen podanych na stronie BBO (w przykładach).
Cisza. 18 września piszę kolejnego mejla:
Czekam na informacje dot. wyliczenia, które spowodowało negatywną weryfikację mojego projektu.
Chciałbym wyliczenia urealnić, ale nie wiem na jakim poziomie się poruszać. Miasto ma więcej możliwości porównania kosztów zadań. Opierałem się na kosztach, które były wpisane na stronie budżetu obywatelskiego.
By koszt obniżyć można ten projekt okroić usuwając zabezpieczenie rury, zwężając  ścieżkę do 1,5-2, można wyciąć mniejszą ilość drzew a tym samym wprowadzić więcej zawijasów drogi. Można też skrócić samą ścieżkę do ostatniej posesji na ul. Żabiej – mają tam dojazd dla samochodów – projekt może nie obejmować tego dojazdu.
Po moich zaproponowanych zmianach mamy już taki koszt:
1200 m x 1,75 m x 150 zł/m2 = 315 000 zł.
Zostaje jakieś 200 tys. na odkrzaczenie terenu + jakieś 4-5 ławek. Wydaje mi się, że bez problemu się zmieszczę w limicie.
W trakcie weryfikacji obywatelskiej też zgłosiłem swoje uwagi (tak jak każdy mieszkaniec mógł zgłosić dowolne uwagi do każdego projektu). Teraz niestety na stronie nie widzę listy z tymi uwagami (ktoś ją widzi?)

No to czekam i 20 września wreszcie mejl:

zakres nieadekwatny do wysokości limitu środków
Wydział Inwestycji Miasta podtrzymuje opinię negatywną, za 500 tys. możliwe jest oczywiście częściowe  wycięcie części drzew/krzewów oczyszczenie terenu ze śmieci, czy ustawienie ławek w wybranych miejscach. Studnie i kanalizacje są w zarządzie MWiK.
Podjęte działania byłyby ograniczone, fragmentaryczne i nie pozwoliły by za tą kwotę na utworzenie bulwaru.
Nie do końca rozumiałem o co biega, ale stwierdziłem, że może też przeszkadza nazwa projektu ze słowem bulwar (tak, tak, trochę marketingowo to nazwałem 😉 ). No to piszę:
No to pytaniem moim jest to, czy jeżeli tak zmodyfikuję swój projekt, że nie będzie przedstawiał budowy „bulwaru” tylko zwykłej ścieżki spacerowej to czy wtedy jest jeszcze szansa na pozytywną weryfikację?
W projekcie zmienię:
 • Długość ścieżki (rozpocznie się około 100m od końca ulicy Żabiej (bo początek to jest dojazd samochodów do zabudowań).
 • zmniejszona będzie szerokość ścieżki do 1,5m
  nawierzchnia nie musi być standardu mineralnego (może to być trochę tańszy zamiennik – WIM mógłby coś zasugerować). Można nawet zasugerować wykonanie ścieżki bez obrzeży (lub z obrzeżami z tworzywa, jeżeli to będzie tańsze). Może też w ostateczności być tylko utwardzenie „odchwaszczonego 1,5m  pasa” (bez wykonywania podbudowy/obrzeży)
 • ograniczenie wycięcia drzew, wycięcie krzewów tylko na trasie ścieżki – pozostawienie otoczenia w stanie „dzikim”
  nie będzie zajmowania się studzienkami/rurą przy brzegu
Proszę o odpowiedź w tym temacie. Zależy mi na tym projekcie. Liczę na pomoc BBO i WIM w celu takiego uzgodnienia zakresu zadania by było możliwe jego wykonanie w założonym budżecie.
W trakcie weekendu przysiądę i poprawię załącznik, który załączyłem do treści projektu. Ale proszę o informacje czy to będzie wzięte pod uwagę. I proszę również o podanie przykładowych kosztów – sugerowałem się cennikiem na stronie BBO.
Liczyłem na jakąś podpowiedź pracowników urzędu. W budżecie obywatelskim chyba chodziło o to by wspólnie ustalić zakres projektu: mieszkaniec chce by „coś zrobiono”miasto mówi: „za drogie, ale jak zmienisz to, to i tamto to się zmieścisz w budżecie”. A miasto mówi: „nie mieści się w budżecie, negatyw”. Zero pomocy.
Przychodzi jeszcze jeden mejl:
Przekazuje informację z Wydziału Inwestycji Miasta: brak możliwości wykonania dojść od ul. Fordońskiej, Nadto ścieżka w formie proponowanej przez Wnioskodawcę nie uzyska akceptacji WGK (Wydział Gospodarki Komunalnej).
No to mój mejl (oczywiście bez odpowiedzi):
Co jest powodem nie uzyskania akceptacji WGK? Nawierzchnia, szerokość?
Rozumiem problem z dojściami, że to nie teren miasta. Też mogę to z projektu usunąć (podejrzewam jednak, że właściciele hoteli nie zagrodzą dojścia).
Przygotowałem ostatnią wersję projektu – do przejrzenia na Google Drive. Opis projektu do tabeli wyglądał tak:
Ścieżka spacerowa brzegiem Brdy na Bartodziejach
Brzeg rzeki Brdy na Bartodziejach od ul. Żabiej do Mostu Kazimierza Wielkiego.
Długość około 1200m
Wykonanie ścieżki spacerowej wzdłuż niewykorzystanego aktualnie brzegu rzeki Brdy o nawierzchni żwirowej/naturalnej o szerokości 1,5-2m w tym:
 • wycięcie części drzew/krzewów
 • oczyszczenie terenu ze śmieci,
 • ustawienie elementów małej architektury: ławek, koszy na śmieci

Szczegóły projektu – Google Drive

Wysłałem i w piątek 28-go września o godzinie 13-tej przychodzi mejl:
W odpowiedzi na wniosek o ponowne rozpatrzenie wniosku informuję, że wynik weryfikacji został podtrzymany
Weryfikacja trwa do 30 września (niedziela). Szans nie ma już żadnych.
Nie wiem czy projekt by zdobył większość głosów – miałby szanse na jakieś wysokie miejsce w głosowaniu. W zeszłym roku otrzymał ponad 100 głosów. Trochę bardziej go reklamując myślę, że by się udało.
A tak mamy figę. Nie mogę też napisać kto to weryfikował bo mejle mam tylko od koordynatora BBO (a on tylko przekazywał mejle).
No dobra… ponarzekane… Jak ktoś doczytał do końca to gratuluje 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *