Bartodziejskie Bulwary Brdy

Bydgoszcz jest miastem, które otworzyło się na przepływająca rzekę. Wszystko przez istniejące bulwary i trochę nowych inwestycji nad Brdą.
Niestety same bulwary na najbardziej uczęszczanym odcinku nie są zbyt reprezentatywne – bo nie były remontowane wielu lat. Prezydent miasta w ramach zbliżających się wyborów zapowiada, że je wyremontuje (szkoda, że wybory tak rzadko ;)).


Wyświetl większą mapę

Bartodziejskie Bulwary Brdy

Ale ja tym razem nie o odcinku od Starego miasta do Mostu Pomorskiego, tylko o kolejnym odcinku: od Mostu Pomorskiego do Mostu Kazimierza Wielkiego. Takim odcinku, po którym jeszcze mało kto się porusza – znajduje się to na granicy dwóch dzielnic – Bartodziejów i Kapuścisk (od strony Bartodziejów łatwiej się tam na razie dostać).
Tu już nie ma bulwarów, większość bydgoszczan myśli pewnie ze tam nie ma nic. A tam od jakiegoś czasu są ścieżki dzięki, którym można ten odcinek przejść. I poczuć się trochę jakby się było poza miastem (tylko lekko słysząc hałas z Fordońskiej). Zobaczyć rzekę bez zabudowań, ślady działalności bobrów itp.
Ścieżki są umieszczone na mapie – chętnych zapraszam do spaceru. Ścieżka po północnej stronie Brdy jest szersza i nawet na rowerze górskim się ją przejedzie bez większego problemu (może trzeba będzie chwilę ewentualnie rower prowadzić). Po południowej stronie jest o wiele ciężej, ale przejść się da. Po stronie od Kapuścisk za to traficie na chodniki wyłożone dywanami 😉

Przygotujmy bartodziejskie bulwary

Miasto mogłoby się zastanowić czy nie wykonać drobnych prac, by te ścieżki udostępnić większym rzeszom spacerowiczów? Wystarczy wycięcie części chaszczy, czy mniejszych drzewek, zamontowanie w kilku miejscach koszy na śmieci, usunięcie już leżących tam śmieci. Dodatkowo przydałoby się tam wysypanie żwirem tej ścieżki (by chociaż trochę stała się utwardzona). I na tą chwilę takie prace wystarczą. Już wtedy mamy trasę spacerową, na której się nikt nie boi, że wpadnie przez przypadek do Brdy (obecna ścieżka czasami przebiega blisko brzegu).
W dalszej przyszłości w zależności od finansów miasta można liczyć na prawdziwe bulwary. Jakiś czas temu została już zrobiona koncepcja wykonania tam chodników oraz dróg rowerowych. Ale na razie cisza.
Spacerując można często obserwować zmagania kajakarzy czy wioślarzy pływających po Brdzie. Ścieżka wzdłuż Brdy może być fajnym rekreacyjnym przedłużeniem dla biegaczy czy rowerzystów. Na razie stety/niestety jest często dobrym miejscem na piwo pod chmurką (prośba – zabierajcie ze sobą butelki).
     
Ktoś tam chodził oprócz mnie (i paru innych spotkanych osób)?

Dojście do kartodromu

Ciekawostką niech jest jeszcze ścieżka od Mostu Kazimierza Wielkiego do Kartodromu – da się wejść na jego teren – od tej strony nie jest ogrodzony. Dodatkowo można zobaczyć Wyspę Wisielca na Kapuściskach oraz kozy na dawnych działkach. Jak na wsi 🙂 A potem na Fordońską wyjść przez dziurę w płocie 😉

Śmieci

W niektórych miejscach tych „bulwarów” leży dużo śmieci  – ktoś traktuje nabrzeże Brdy prawie jak wysypisko. Takim niechlubnym przykładem niech są działkowcy z ROD Kolejarz. Za płotem ich działek znalazłem duże wysypisko śmieci zbieranych tam przez lata. Nie wiem co to tam robi. Ktoś tam mieszka cały rok i zimą wyrzuca za płot, bo kontenerów jeszcze nie ma? W innych miejscach tych śmieci jest mniej, ale i tak miejscami to wygląda nieciekawie.
 
Dzięki temu spacerowi trochę rozumiem dlaczego akurat tyłu działkowców było przeciw mostowi tramwajowemu na przedłużeniu Perłowej (patrz konsultacje – sprzeciwy bez innych argumentów). Bo co najmniej jedno wysypisko musiałoby zniknąć. A do pozostałych postronne osoby, by miały łatwiejszy dostęp (no i głupio wyrzucać wtedy tam śmieci bytowe).

Zdjęcia

Więcej zdjęć w albumie: Bartodziejskie Bulwary Brdy (chociaż w sumie to powinny być też bulwary Kapuścisk ?).

2 myśli do „Bartodziejskie Bulwary Brdy”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *