Inowrocław – szkody górnicze, sól i pitna woda…

Inowrocław – miasto… górnicze. Tak, do lat osiemdziesiątych pod miastem wydobywano sól. Następnie z powodu zbyt dużych szkód górniczych (hehe… szkody są nie tylko na Śląsku 😉 ) kopalnię zamknięto i zalano. Obecnie w centrum miasta otwarto nie za duże Muzeum Górnictwa Soli.

Inowrocław

Warto je zwiedzić – wstęp był chyba gratis. Można się dowiedzieć w jaki sposób sól była wydobywana (w sumie to nie wiedziałem w jaki sposób się to robi). Film jest z lat osiemdziesiątych, więc super montażu w nim nie ujrzymy – ale za to ciekawe informacje przekazuje. Dodatkowo zdjęcia szkód górniczych można przejrzeć.

Inowrocław

Samo centrum nie robi może za dużego wrażenia, ale jest tu kilka interesujących obiektów. Np. kościół NMP w stylu romańskim (jeden z najstarszych na Kujawach), na ścianach którego można zauważyć twarze jakichś zwierząt/potworów. Kolejny to kościół Zwiastowania, którego zdjęcia po zawaleniu części można znaleźć w muzeum.


Inowrocław

Na rynku stoi tramwaj (kiedyś po mieście jeździły), pomnik Królowej Jadwigi oraz figurka na chodniku (nie pamiętam co to…) 😉 (w komentarzach piszą, że to skrzaty)

Inowrocław

Parę kilometrów od centrum miasta znajduję się Uzdrowisko z pijalnią wód zdrojowych oraz jedne z trzech w kraju tężnie (pozostałe są w Ciechocinku oraz w Grudziądzu). Co to jest tężnia – polecam artykuł w Wikipedii.

Inowrocław

W skrócie – siedzisz na ławeczce i wdychasz powietrze nawilżone solanką. 🙂 Na tężnie można oczywiście wejść by podziwiać okoliczny park, staw itp. No i w sumie tyle 🙂 Na półdniową wycieczkę w sam raz 🙂

Inowrocław

6 myśli do „Inowrocław – szkody górnicze, sól i pitna woda…”

  1. Zapraszamy, zapraszamy. Może miasto nie jest jakąś taką perłą regionu, czy czymś podobnym, ale moim zdaniem, ma swój urok. Tych figurek jest więcej w mieście – to żaczki pokazujące ciekawsze turystycznie miejsca w mieście. Ten ze zdjęcia wskazuje, jeśli się nie mylę na główny deptak w mieście, czyli ulicę (znów) Królowej Jadwigi. Park Solankowy to chyba jedna z najfajniejszych części miasta, ostatnio go znacznie rozbudowali i wybierając się tam, musiałem jakby na nowo zwiedzać swoje rodzinne miasto. 🙂

  2. Jest prosty sposób, sam będziesz decydować które posty mają być moderowane, zrób poprostu zatwierdzanie postów. To będzie wymagać od ciebie kolego większej pracy a tym samym spowoduje większą kontrole nad twoim blogiem………………albo………możesz na tym zarobić równie dobrze, lub pozwolić swojemu blogowi w umiejętny sposób dostać największe oceny w jogger.pl i wyjść jako najbardziej uczęszczany blog. Wiesz wszystko ma swoje plusy i minusy. Przemyśl to bo o tym co mówi Dandys włąśnie może Ci zaszkodzić albo i pomóc.

    Każda decyzja popycha za sobą dalsze rozwiązania lub komplikacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *