Mapka KZK GOP-u… heh… przecudnej urody… ;)

KZK GOP udostępniło mapkę/schemat komunikacyjny. Nie jest to jednak szczyt marzeń. Chyba, że takie małe te marzenia mamy…

Dlaczego? Kłania się bardzo duża ilość linii w sieci – tj. nawet linia mająca jeden/dwa kursy na dzień zajmuje miejsce na mapce (zakłócając odbiór). Przystanki są połączone liniami o stałej szerokości – może sensowniejsze, gdyby zwiększać grubość w zależności od częstotliwości na danym odcinku.

Dodatkowo KZK GOP umieściło także wariantowe trasy niektórych linii. Powoduje to, że np. linia 80, która ma dwie różne trasy (z czego jedną kursuje raz na dzień) jest widoczna na dwóch różnych trasach. Turystów czy większość mieszkańców taka informacja może wprowadzić w błąd. Wystarczyłoby przystanki wariantowe oznaczyć chociaż nawiasem.

Co jeszcze? Rozumiem, że sieć KZK GOP jest bardzo rozległa. Ale chyba dałoby się te trasy linii nałożyć na sieć dróg (przynajmniej głównych) oraz oznaczyć linie kolejowe/stacje (jako elementy charakterystyczne). Bo tak trasy wiszą w powietrzu… niestety. Jako schemat pewne wyobrażenie dają, ale to nie jest coś zbliżone do ideału.

Brakuje również osobnej mapki komunikacji nocnej oraz dokładnych mapek stanowisk na głównych przystankach takich jak Stawowa/Skargi/Mickiewiecza w Katowicach czy Plac Piastów w Gliwicach. Proszę przejrzeć mapki z Warszawy, Krakowa, Wrocławia (akurat mapki autobusów Wrocław nie ma fajnej :/ ) czy Poznania. No chyba, że się nasza aglomeracja porównuje do mniejszych ośrodków.

Do czego mogę się jeszcze przyczepić? A do sposobu działania wersji internetowej… Toż to jest cholernie niewygodne… Poziome paski przewijania, wszystko w ramce (<iframe>) i przystosowane do jakiejś gigantycznej rozdzielczości. I do tego przyciski lewo/prawo/góra/dół jak w mapach internetowych sprzed 5 lat… Nie rozumiem też dlaczego plan ma swoją osobną szatę graficzna – sensowniejsze byłoby umieszczenie go na stronie rozklady.kzkgop.pl – tam gdzie rozkłady i informacje o zmianach na liniach (jako osobna zakładka – schemat linii). I można by było wykorzystać do tego celu np. zoomify.

Przy okazji: kilka wielkich miast ma swój rozkład dostępny w wyszukiwarce połączeń jakdojade.pl. W sumie ciekawe rozwiązanie, co nie?

Ps. Tramwaje Śląskie mają (lekko nieaktualny jednak) schemat swoich linii na stronie już od dłuższego czasu.

4 myśli do „Mapka KZK GOP-u… heh… przecudnej urody… ;)”

  1. ale to jest chyba zaktualizowana mapka która była wydana właśnie w latach 90-tych, mam taką dodawaną kiedyś do gazety wyborczej i to było coś koło 2000 roku, jak wrócę to mogę sprawdzić rok wydania 🙂

  2. Schematy KZK GOP raz jeszcze – coś się pojawiło w Gliwicach

    W dniu, w którym KZK GOP opublikował swój schemat linii (pisałem o nim wcześniej) zadałem związkowi kilka pytań, na które odpowiadał Pan Wojciech Gorgoń z KZK GOP (Kierownik Referatu Badań i Rozwoju):

    cena wykonani[…]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *