Sztolnia Czarnego Pstrąga – dziura z wodą pod ziemią

Pod Tarnowskimi Górami dawni górnicy, wydobywając ołów i srebro, zbudowali wiele tuneli. A także wiele sztolni odwadniających (co by tuneli woda nie zalewała). Jedna z takich sztolni jest udostępniona do zwiedzania – to Sztolnia Czarnego Pstrąga. Ostatni raz byłem w niej gdzieś z 10 lat temu. W niedzielę udało mi się tam zejść ponownie – działa. Sztolnię – czyli tunel z wodą kilkadziesiąt metrów pod ziemią – zwiedza się na łodziach. Przewodnik odpycha się od ścian i tym sposobem płyniemy. W sumie, nie licząc przewodnika, to w ciszy. Fajnie tam jest, ale mam kilka „ale” – może jacyś ludzie ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej to odczytają:

  • Przewodnik ma wyuczony opis. I mówi trochę jak z płyty – w sumie fajniejsze, by było jakby to opowiadał bardziej swoimi słowami. Tak to wyszło trochę jak za dawnych lat – jestem nauczyciel, słuchajcie mnie, bo mam rację. No i przydałoby się troszkę ten tekst uwspółcześnić – wiele słów/zdań brzmiało tak lekko starodawnie.
  • Jak zadawałem drobne pytania w trakcie jego wywodu to się gubił lekko. Już na koniec, jak odpowiadał na pytania to był taki prawdziwszy. I wtedy wreszcie miał swój prawdziwy, lekko śląski akcent – a nie taki wymuszony-nakazany-polski.
  • Szkoda, ze z powodu roztopów wody było za dużo i pływało się do połowy trasy i z powrotem.
  • Ogólny wygląd otoczenia Szybu Sylwester (przy „Ewie” nie byłem tym razem) był tragiczny – nie dało się dojść do szybu czystą nogą. Błoto straszne – może jakiś kamienny kawałek chodnika by się przydał? Kartki wiszące wewnątrz szybu (stary papier A4 z wydrukowanymi informacjami w koszulkach też nie sprawia dobrego wrażenia).


Ale miejsce polecam – warto wyskoczyć tam na godzinkę i poczuć się chwilę „malutkim”. I podziwiać dawniejszych „inżynierów”, którzy takie coś potrafili zbudować (odpowiedni spadek wody, kierunek itp.) bez jakiegoś nowoczesnego sprzętu. Fajnie, że przewodnik zgodził się na przepłynięcie także tylko z dwoma osobami. Plus dla niego 🙂 Minus, że opłata przewodnicka jest dzielona na 2 osoby (a nie na przykład na 10 😉 ale trudno…).

Więcej informacji o Sztolni znajdziecie na stronie kopalniasrebra.pl.

5 myśli do „Sztolnia Czarnego Pstrąga – dziura z wodą pod ziemią”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *