Narzekania na KZK GOP – powolnego organizatora komunikacji miejskiej

Przy okazji zmiany rozkładu linii nr 19 (przeczytaj artykuł) można zaobserwować szybkość z jaką KZK GOP reaguje na zmiany rozkładu i jak o nich informuje. Zmiany na linii 19 KZK GOP umieścił w swoim rozkładzie dopiero parę dni po jego zmianie (i to po listownym ponagleniu). Tłumaczenie dlaczego tak wolno wyglądało następująco:

Potwierdzam fakt, że KZK GOP otrzymał rozkłady jazdy w wersji papierowej. Zostaną one wprowadzone do systemu komputerowego niezwłocznie po przełożeniu na wersję elektroniczną, co wymaga jednak czasu. Niestety ale MZKP nie wyraziło zgody na przesyłanie rozkładów jazdy w wersji elektronicznej co umożliwiłoby niemal natychmiastową prezentację rozkładu jazdy w internecie.

— KZK GOP

MZKP jednak potrafi drobne zmiany w rozkładzie wprowadzić (w internetowym) w kilkadziesiąt sekund. A tego główny organizator w Silesii nie potrafi – tak sam twierdzi – zobacz odpowiedź z MZKP:

Ponieważ MZKP i KZK GOP pracują na takich samych programach oraz uzgodnionych parametrach (odległości i czasy międzyprzystankowe) dokonanie zmiany we własnej bazie na linii takiej jak 19 (przesunięcie kursów) zajmuje nam ok. 40s i jak myślę tyle samo pracownikom KZK GOP. Jednocześnie informujemy, że o zmianach rozkładowych na liniach MZKP Związek katowicki jest powiadamiany zawsze z odpowiednim wyprzedzeniem w formie pisma przewodniego i dołączonych kompletów nowych rozkładów jazdy.

— MZKP

Identyczny problem jest z wstawianiem komunikatów (takie dotyczących zmian w kursowaniu tramwajów to KZK GOP już całkiem pomija). Zmiany rozkładów na przystankach odbywają się czasami dobrze.

Inne przykłady?

 • rozkład linii 791 i autobus, który się cofa – zobacz wpis blogowy 
 • rozkład linii 902N, gdzie główna trasa jest pomieszana z wariantowymi. Konia z rzędem temu, kto jest ten rozkład zrozumieć.
 • rozkład linii np. 10, gdzie zamiast dodania przystanku do rozkładu dodaje się tylko komunikat (powoduje problemy z wyszukiwarką połączeń czy też rozkładem na komórki). KZK GOP odpowiedziało: „Z uwagi na pozostawienie dotychczasowych godzin odjazdu na pozostałych odcinkach trasy, przystanek zostanie uwzględniony w prezentowanych rozkładach jazdy w internecie i na tablicach przystankowych przy najblizszej ich zmianie.” – inne linie mają rozkład zmieniony… Tylko ta jedna się ostała…
 • brak rozkładu na komórki. Istnieją osobne programy (mmpk.info lub itiner.pl). Ale KZK GOP nie informuje o takiej możliwości (rok temu obiecali, że sami taki program przygotują – po pół roku zrezygnowali).
 • sama ilość linii (za duża), ilość kursów (za mała), brak schematu linii na przystankach, brak biletów takich… i jeszcze można by wybieniać, ale skupiłem się na drobnostkach łatwopoprawialnych…

Jedyne w czym KZK GOP było przed czasem (i nadal jest) to informacje o zmianach w Katowicach związanych z remontem dworca.  Mapki z trasami są reklamowane na stronie od lipca… Tylko po co jeżeli zmiany nastąpią dopiero w listopadzie?

Liczę, że osoby odpowiedzialne za KZK GOP (czyli głównie prezydenci miast – także w tym serwisie blogowanym dostępni) zechcą coś na KZK GOP-ie wymóc. Bo im się tam wybitnie „nie chce…”

Łooo… Dawno takiego marudnego wpisu nie miałem 😀 Jacyś kandydaci na radnych/prezydentów mają zamiar się zająć KZK GOP-em? He?

7 myśli do „Narzekania na KZK GOP – powolnego organizatora komunikacji miejskiej”

 1. Znaczy się, opóźnienia są, bo nie wymieniają się elektronicznie, a nie wymieniają się danymi elektronicznie, bo „skoro myśmy to wklepali ręcznie, to niech i oni wklepują ręcznie”? Dziecinada…

 2. Jajcuś: a KZK GOP kiedyś zachowywał się jak dorosły?

  adas: dzięki, tak na szybko widzę że Katowice-Gliwice (bo ten odcinek mnie interesuje najbardziej) mniej więcej co 30 min, (16:07, 16:33, 16:48, 17:13 )ale po 17:33, już co 1h, potem jeszcze po 20 częściej (20:08, 20:33, 21:18 ) i ostatnie 2 to 21:33 i 22:38
  poprzesuwane a koło 17 i 20 jest tego więcej ale jakiegoś wielkiego postępu nie ma
  mnie by jeszcze interesowały rano Gliwice – Katowice 🙂

 3. Co do Gliwice-Katowice – w tym rozkładzie masz także przyjazdy do Katowic. Więc możesz posprawdzać sobie… Postępu nie ma.. Może jak ruszą Koleje Śląskie to coś będzie lepiej (ale nie za wiele)…

 4. Jajcuś: MZPK i KZK GOP (tyle wiem z ich listów) korzystają z takiego samego oprogramowania, z którego nie da się wyeksportować danych i ich potem zaimportować (tak podejrzewam). W wypadku zmiany godzin odjazdów 2-3 kursów zmiana godziny odjazdu jest prosta (szczególnie, że czasy przejazdu się nie zmieniają…). Dziecinada jest… Ale widzę większą winę KZK – oni zmienili rozład linii 830 nie dając informacji MZKP o tym. Sami nie potrafią zmienić rozkładu linii 623 czy innych aby to tych swoich zmian je dopasować… MZKP jakoś daje radę szybciej (też nie jest to szczyt, ale już coś…)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *