Wspólny bilet w GOP już jest. Ale droższy niż dwa osobne?

Od dłuższego czasu trwała walka z KZK GOP-em, UM i PR w sprawie wprowadzenia wspólnego biletu w GOP-ie. Zwie się to Śląski Bilet Metropolitarny i jest już od kilku dni dostępne w kasach PR (przynajmniej kasjerki mają możliwość sprzedaży tego biletu).

Czy ten bilet jest taki jak oczekiwano? Nie jest. A dlaczego? Bo dla większości osób będzie droższy. Serio…

Jak ma to działać – bilet kupujemy w kasie kolejowej (podobno tylko w kasach PR-ów i „może” u konduktorów). Cena jest sumą biletu na relację np.: Gliwice-Katowice 175 zł + cena biletu KZK GOP (albo na jedno miasto lub całą sieć: 94/112). I tak suma jest obniżona o 20% – wychodzi 215zł lub 231 zł. Powiecie, że 20% obniżki…

Ale w GOP-ie w Przewozach Regionalnych istnieje oferta biletów strefowych – GOP został podzielony na 3 strefy. Bilet na 1 to 80 zł, na 2 – 100 zł, na 3 – 170 zł. Dodając do tego biletu cenę A+T wychodzi nam i tak taniej. A do tego strefówki mają większy obszar obowiązywania – na trasie Gliwice-Katowice osoba może skorzystać też z pociągów do Bytomia, Tarnowskich Gór czy Tychów… Czyli mamy hasło reklamowe biletu: „Płacąc więcej otrzymasz mniej”.

A dla kogo ten bilet stworzono? Wygląda, że tylko dla osób z poza GOP-u (czyli zamiast kilku milionów potencjalnych pasażerów mamy bilet dla mniejszej liczby osób z miejscowości okolicznych – Pszczyny, Zawiercia, Pyskowic, Rybnika itp…). Chętnych na taki bilet może nie być za wielu (bo z Rybnika do Katowic jedzie się godzinę pociągiem…) Chociaż w przypadku osób już dojeżdżających do GOP-u z odległości około 50km może być to atrakcyjne – zakup biletu KZK GOP za kilkanaście złotych jako dodatek do kolejowego.

I co teraz? Teraz nie pozostaje nic, jak marudzić KZK GOP-owi (kzkgop@kzkgop.com.pl), Przewozom Regionalnym (pr.katowice@p-r.com.pl) oraz Marszałkowi Województwa (kancelaria@silesia-region.pl) o lepszą ofertę dla mieszkańców GOP-u. W Tychach mają bilet miesięczny Tychy-Katowice za 95zł, a jednorazowy za 3zł (autobus+trolejbus+pociąg). Tylko, że tam Marszałek sypnął kasą… Reszcie aglomeracji brakło…

Ciekawostka: W kasie PR adaś pyta się o ten bilet i słysząc cenę mówi „No to taka marna oferta”. Kasjerka: „Ma pan rację… marna…” 🙂 I ciekawe jest czy ten bilet będzie obowiązywać w MZKP? Bo nie wiadomo. Bilety KZK GOP są tam ważne.

Uwaga: polegam na informacji zamieszczonej w uchwale KZK GOP – tam jest mowa o biletach relacyjnych (a nie o strefowych). Liczę jednak, że bilety strefowe też będą brane pod uwagę. W artykułach prasowych pojawiają się informację, że umowa będzie dopiero podpisana 13 maja – mimo, że bilet mogłem kupić już 7 maja (był dostępny w kasie PR-ów).

Więcej informacji: Dziennik Zachodni i Gazeta Wyborcza. Dołącz też do strony na facebooku.

Jedna myśl do “Wspólny bilet w GOP już jest. Ale droższy niż dwa osobne?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *