Synchronizacja skryptów, haseł i pasków Opery

Opera posiada możliwość synchronizowania danych pomiędzy różnymi, używanymi przez nas komputerami – Opera Link (zobacz pomoc Opery). Wchodzą w to zakładki, strony szybkiego wybierania, notatki, wpisane adresy, wyszukiwarki… Do szczęście może brakować np. skryptów użytkownika, haseł, czy też wyglądu pasków.

Z pomocą przychodzi nam Dropbox – czyli możliwość synchronizowania dowolnych plików pomiędzy komputerami. Co robimy aby zadziałało tak jak chcemy? Rejestrujemy się na stronie Dropbox, instalujemy program do synchronizacji (po rejestracji pojawi się link do niego). W folderze użytkownika (np. Moje Dokumenty, /home/user) pojawi się folder Dropbox/My Dropbox. Do niego wrzucić możemy:

Linki przy wypisanych plikach do bezpośredni link do edycji ścieżek poszczególnych plików/folderów. Wystarczy w Operze (każdej, którą chcemy synchronizować wskazać) wskazać odpowiednie pliki. I voilà – Dropbox gdy tylko zauważy, że plik został uaktualniony to go prześle na serwer Dropboksa – i jeżeli skorzystamy z Opery na drugim komputerze 🙂 Sądzę, że z innymi programami dałoby się pokombinować podobnie.

Uwaga: nie daję gwarancji, że będzie to działać prawidłowo. Ale powinno. Rozumiem, że część osób nie będzie chciało haseł przesyłać – nikt nikomu nie każe. Należy sobie zdawać sprawę z tego co się przesyła na „nie nasz serwer”.

No i trzeba uważać na czas synchronizacji – czyli najpierw Dropbox powinien „zsynchronizować pliki”, a dopiero potem możemy włączyć Operę. W przeciwnym razie Opera nadpisze plik ciastek, haseł czy pasków.

A może nie wiesz co to skrypty użytkownika i nie wiesz do czego służą? Zainteresuj się artykułem o ich instalacji oraz listą opisanych dawniej skryptów. A Dropboksa możesz wykorzystać do synchronizacji innych plików – masz do dyspozycji 2GB miejsca 🙂

4 myśli do „Synchronizacja skryptów, haseł i pasków Opery”

  1. Żeby to miało sens( z tego co rozumiem) , na każdej operze trzeba wszystkie linki do .js wand.dat podmienić ,żeby wskazywały na ten folder. Nie wiem czy to dobry pomysł osobiscie wole miec całą operę w jednym folderze ,a nie ustawienia porozrzucane w roznych miejscach. Jesli np. zainstaluje nową wersję opery to połowe ustawień ,bede musial brać z folderu dropbox, a połowę z folderu opery, bo raczej nie da się ustawić ,żeby zapisywało mi do dwóch plików wand.dat hasła naraz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *