Opera Launcher + ciekawostki szybkiego wybierania

Opera Launcher to drobny programik uruchamiający Operę pod Windows. Przy okazji uruchamiania może robić kilka interesujących rzeczy. Wymienię je w podpunktach:

Opera Launcher

  • tworzenie kopii zapasowej zakładek, notatek oraz sesji.
  • usuwanie wyszukiwanych słów
  • usuwanie tymczasowo pobranych plików (czyli PDF-ów, ZIP-ów itp…)
  • wyłączanie paska tytułu
  • losowe zmienianie tła szybkiego wybierania (grafiki z dowolnego folderu)
  • można wskazać skrót klawiaturowy, który ma zostać użyty po uruchomieniu Opery (np. F11 – pełny ekran)

  • można dodać komendę do polecenia uruchamiania np. /notrayicon (usuwającą ikonę Opery z zasobnika systemowego).

Programik jest stworzony przez Tamila przy użyciu AutoHotkey. Jak go uruchomić? Ściągnąć należy plik OperaLauncher.zip, rozpakować do folderu Opery i uruchomić. Wybrać opcje i kliknąć OK. Teraz wystarczy kliknąć w OperaLauncher.exe i otwiera nam się Opera z użyciem podanych wcześniej opcji. Można sobie utworzyć skrót do tego np. na pulpicie.

Aby zmienić ustawienia należy kliknąć w OperaLauncher.lnk (czyli skrót utworzony automatycznie w folderze Opery). Proste? Proste 🙂

Zmiana tła Szybkiego wybierania

Dzięki Opera Launcher możemy automatycznie zmieniać tło szybkiego wybierania co kilka dni. Aby tego dokonać należy wybrać folder, do którego będzie się wrzucać grafiki służące za tło.

Jeżeli nie masz pomysłu jakich grafik użyć polecam zajrzenie na strony my.opera.com – tam jest przygotowanych killkanaście grafik. Jeżeli znajdziesz jakieś zdjęcie w internecie: kliknij na nie prawym klawiszem myszy i „Ustaw jako grafikę szybkiego wybierania”.

Jeżeli masz chwilę czasu to możesz samodzielnie przygotować miniaturki do szybkiego wybierania. Polega to na stworzeniu grafiki w PNG, zapisaniu jej w folderze Thumbnails (w folderze profilu Opery). Należy też we właściwościach plik wybrać opcję: Tylko do odczytu.

Dokładny opis zamieszcza Tamil (zobacz też kilka przykładowych schematów miniaturek).

Ps. Wiem, że to informacje sprzed „hoho” i jeszcze dłużej 😉

4 myśli do „Opera Launcher + ciekawostki szybkiego wybierania”

  1. Pierwsza poważna notka nt. Opery od dłuższego czasu. Mam nadzieję, że to oznaka powrotu do formy, bo już mnie zaczynały męczyć te wszystkie pseudo-informacje o wydaniu pakowane mi usilnie przez RSS Techbloga.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *