26 euro gwiazdek na poczcie

Poczta w Tarnowskich Górach. Pojawiam się tam celem odebrania poleconego listu. Po pobraniu numerka zauważam w portfelu brak dowodu osobistego… Źle… Chyba nie dostanę listu.

Ale podchodzę do okienka i… Rozmowa wyglądała mniej więcej tak:

Dzień dobry, Dzień dobry.

Chciałem odebrać polecony. Tylko jest problem… Nie wziąłem dowodu…
Uu… No ja nie mogę Panu wydać listu bez dokumentu ze zdjęciem. Prawo jazdy, dowód osobisty, paszport…

No rozumiem… ale mam kartę Śląskiej Kasy Chorych bez zdjęcia, Kartę Euro26 – tu jest zdjęcie…
A co to?

A takie zniżki i ubezpieczenie…
Hmm… Nie, nie mogę… Musi być dokument z godłem państwowym…

Ale tutaj są gwiazdki…

I w tym momencie Pani zrobiła przepiękny uśmiech (może nawet lekki wybuch śmiechu można było zaobserwować) i wydała mi z tym przepięknym uśmiechem list polecony. I rzuciła na odchodnym: „To za te gwiazdki”.

15 myśli do „26 euro gwiazdek na poczcie”

  1. Dowód osobisty to przeżytek po państwach totalitarnych. Nie ma chyba rzeczy w urzędach, których się nie da załatwić przy pomocy paszportu i/lub prawa jazdy. Najbliżej niezałatwienia sprawy (przedłużenie umowy) z powodu braku dowodu byłem u lokalnego ISP (ale to nie państwowe).

  2. Paszport bez dowodu jak najbardziej można wyrobić – wystarczyło podanie do kierownika działu OSLT. Faktem jest, że miałem ważny paszport przy sobie i prawo jazdy, a poszło o to, że na stronie było „dokument ze zdjęciem”, a pani z okienka nie wystarczyło, że obywatel (tu: ja) legitymujący się ważnym (jeszcze) paszportem oświadcza (pod odpowiedzialnością karną), że zameldowany jest tu a tu. Całość trwała 15 minut (przejazd w obie strony to jakieś 1,5h).

    Tak naprawdę dla urzędnika nie ma znaczenia, czym się dany obywatel legitymuje, a to, czy może ustalić jego tożsamość. Tak samo przy wyborach – jak jesteśmy na liście, to do oddania głosu wystarcza(ło – dawno w komisji nie byłem) cokolwiek ze zdjęciem pozwalającego stwierdzić tożsamość. Jedynie członek komisji przy braku DO robi adnotację o typie i numerze seryjnym dokumentu (oczywiście w razie wątpliwości może odmówić wydania karty, stąd zwykle prawo jazdy i paszport w użyciu).

  3. paulaposłuchajcie wszyscy oprf3cz paru osf3b uwżacie że artur to bairabz,weście się ogarnijcie ,co wy macie do natali ,przecierz artur jej nie podrywa.zastanf3wcie się nad tym co piszecie.

  4. Edytapod nieobecnosc Moniki mogli roznwiac watek dzieci bo ich codziennych i sercowych spraw ostatnio malo i Konstancji z Czarkiem tez cos o nich ucichlo a nie wkurzac nas nowa baba co sie kreci kolo Artura .bardzo niesmaczne to jest ..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *