Wersje przejrzane w Wikipedii + ratujmy tramwaje

Dwie krótkie, nic nie mające ze sobą wspólnego wiadomości.

Pierwsza: od paru godzin działają w polskiej Wikipedii wersje przejrzane. W skrócie: zmiany osób niezalogowanych (i nowych zalogowanych) nie są od razu widoczne dla czytelników anonimowych. Taka edycja oczekuje przez oznaczenie przez redaktora. Dopiero wtedy będzie dostępna ogółowi. Ograniczy (albo ma ograniczyć) to widoczność wandalizmów dla zwykłych czytelników. Dla zalogowanych się nic nie zmieni (poza informacją, że mogą wersje przejrzaną zobaczyć i ewentualnie oznaczyć jako przejrzaną).

Kto jest redaktorem uprawnionym do oznaczania artykułów? Osoba zalogowana od 90 dni, z 500 edycjami oraz brakiem blokad. Uprawnienie są przyznawane automatycznie. Więcej informacji w polskiej Wikipedii.

Druga informacja: zachęcam do przyjrzenia się akcji ratujmytramwaje.pl i jej poparcia. W skrócie: na Śląsku KZK GOP ma zamiar zawiesić kursowanie kilku linii tramwajowych. Akcja ma za cel zwrócenie uwagi KZK GOP oraz włodarzy miast na infrastrukturę tramwajową. I poprawę jej działania a nie likwidację.


Ratujmy tramwaje w GOP!

Zamiast inwestować w sieć (patrz Kraków, Warszawa) tutaj się tory i linie „zwija”. Najpierw puszcza się wzdłuż torów tramwajowych linię autobusową – wtedy tramwajem jeździ mniej osób. Następnie się zmniejsza liczbę kursów. I znowu mniej osób – to się wycina. Prawda, że genialne? Ogólnie KZK GOP jako organizator komunikacji jest lekko „do luftu” (patrz: brak biletów zintegrowanych z koleją, przetargi wygrywają przewoźnicy z autobusami z odzysku, autobusy jeżdżą stadami, tramwaje co równe 14/28 minut zamiast 15/30 lub 10/20…).

8 myśli do „Wersje przejrzane w Wikipedii + ratujmy tramwaje”

  1. Nie tylko w Wawie czy Kraku.
    W Gdańsku ostatnio została oddana nowa linia tramwajowa, są już pieniądze na przeciągnięcie jej do kolejnej dzielnicy.

  2. A zagranicątramwaje uznane są za kompletnie bez sensu, rezygnuje się z nich. Puszczenie autobusów wydzielonym pasem jest tańsze, zwłaszcza pod względem kosztu budowy/eksploatacji -niestety w Polsce jest zazwyczaj za mało miejsca na takie przemiany. A tramwaje na zachodzie kupuje się tylko by dać zarobić firmom które je produkują 😉
    Osobiście nie lubię słyszeć i czuć tramwaju przejeżdżającego 100m dalej :/

  3. @lolek: Tekst we „Wprost” został powszechnie wyśmiany i uznany za stronniczy… Wystarczy popatrzeć, jacy „fachowcy” się tam wypowiadają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *