Zmień wygląd Opery – jak tylko chcesz

Jakiś czas temu pojawiła się przeglądarka Google Chrome, w której to nie ma paska menu i jest dużo miejsca na przeglądanie stron. Pewnie nie wszyscy wiedzą, ale Opera ma najbardziej konfigurowalny interfejs z przeglądarek. Można z nią zrobić wszystko albo prawie wszystko. I można w niej uzyskąć tyle samo miejsca co Chrome. 😉 Kliknij prawym klawiszem na interfejs Opery → Dostosuj. I przyjrzyj się możliwościom zmiany wyglądu Opery.

Jeżeli dodamy do tego możliwość zmiany skórek, dodawania przycisków i skryptozakładek czy skryptoprzycisków – czego chcieć więcej?

A można więcej… Rijk van Geijtenbeek przygotował kilka schematów rozmieszczenia pasków i przycisków przeglądarki Opera. Można od nich rozpocząć dostosowywania przeglądarki. Wystarczy pobrać i dopiero wtedy dostosowywać wygląd Opery. Poniżej opis kilku schematów:

Pierwszy to Compact Setup – pobierz ustawienia menu oraz pasków Opery. Wygląda jak na grafice powyżej i jest trochę podobny do interfejsu Chrome. Więcej na blogu Rijka.

Kolejnym schematem jest Twelve inspirowany wstęgami z Office 2007. Wygląd jest na zrzucie. Pobierz menu oraz ustawienia pasków. Więcej na blogu Rijka.

Jest takich schematów więcej? No jest jeszcze Hugin… Można na przykład z przeglądarki zrobić klienta pocztowego. Jak z tego korzystać? Zrobić sobie 2 profile: jednym zwykła przeglądarka a drugim tylko klient pocztowy. Dla mnie M2 traci główną zaletę – integrację z przeglądarką. Ale wiem, że są osoby, które chciałyby M2 „odintegrować” 😉 Pobierz menu Hugin, ustawienia pasków oraz ustawienia skrótów klawiaturowych. Więcej na blogu Rijka.

Nie spodobały się pobrane schematy? Może WebDevToolbar albo inne schematy od Rijka? A może chcesz wrócić do swojego? CTRL+F12 (Preferencje) → Zaawansowane → Paski narzędzi → i tam zaznaczamy poprzednią konfigurację. Proste?

Ciekawostka: od pewnego czasu można dodawać przyciski na pasek paneli! A dokładniej to wstawia się je „na południe od panelowego plusika” 😉 Potem wystarczy dodać tam parę separatorów i już wygląda, i działa bardzo dobrze.

Zrzuty pochodzą z bloga Rijka – więc nie sugerujcie się językiem (angielskim czy niderlandzkim), bo teksty w menu są pobierane z plików językowych.

Ps Wczoraj wydano kolejną weekly z kilkoma poprawkami. Zainteresowanych zapraszam na bloga my.opera.com. Tam szczegóły.

45 myśli do „Zmień wygląd Opery – jak tylko chcesz”

 1. Eee… Da się tym widgetem zrobić to co chcesz 🙂 Wystarczy zajrzeć w opcje, zmienić format wyświetlanej daty, schować kalendarz, przesunąć nad to menu i działa 🙂

 2. O, za trzecim razem załapał. Tylko niebardzo wydaje mi się, by był dla mnie użyteczny. Dodatkowe okienko w flaga-tab-kolejce odpada.

 3. Hmm… Nie wiem czy dobrze zrozumiałem: Jak dasz temu widżetowi ustawienie „zawsze na wierzchhu” i ukryjesz ten duży kalendarz to nie ma tego okienka przy przełączaniu Alt-Tab. No chyba, że nie to chodzi 😉

 4. Coś mi ładowanie zrzutów nie działa. Wyglądam jakby nie mógł znaleźć pliku, dopiero jak zrobię „otwórz na nowej karcie”, to zaczyna działać…
  Od kiedy można dodawać przyciski na pasek paneli? Jak mi tego kiedyś brakowało…

 5. Adas dziekuje Ci za cenna ciekawostke 😀 Od dawna probowalem pozbyc sie paska adresu ktory mialem umieszczony pod paskiem kart. Teraz dzieki przerzuceniu przyciskow nawigacyjnych do paska kart pozbylem sie ostatniego niepotrzebnego paska jaki mialem w przegladarce 😀 Teraz mam tylko pasek z kartami na gorze. Problemem okazal sie pasek adresu i pasek wyszukiwarek, ktore ostatecznie wyladowaly na pasku stanu 😉

  Jeszcze raz dzieki 😀

  PS A oto uzyskany efekt http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/01833befe834b4f1.html

 6. A jest możliwość, by widgety były minimalizowane razem z operą? Zgodnie ze wskazówkami dodałem widget Time and Date i nadałem mu atrybut „awsze na wierzchu”. Wszystko ładnie działa i wygląda, jednak po zminimalizowaniu czy ukryciu opera, pozostaje widoczny na ekranie. Da się to zmienić?

 7. „Pewnie nie wszyscy wiedzą, ale Opera ma najbardziej konfigurowalny interfejs z przeglądarek.” – mozesz szerzej napisac czego to nie da sie zmienic w UI Fx w porownaniu z Opera?

 8. Tu pewnie chodzi o przeciągalne guziki i edycję pasków i menu via INI. Firefox z kolei pozwala na tworzenie własnych pasków, a nie tylko konfigurację istniejących i pozwala na użycie CSS. To tak jakby kto pytał o podstawowe różnice 😀 .

 9. „Tu pewnie chodzi o przeciągalne guziki i edycję pasków i menu via INI”

  Dlatego pytam, co Adas rozumie przez „najbardziej konfigurowalny” – bo trudo mi sobie wyobrazic interfejs bardziej konfigurowalny niz pare plikow XUL i CSS ktory moge dowolnie pozmieniac, oraz pliki overlay ktore moge dowolnie nalozyc… I nie chodzi mi o wytykanie czy cos, po prostu probuje zrozumiec… Nie wyobrazam sobie czegos (nie wiem, przyciski obrocone o 90 stopni, z transparency, zamienione, rtl, pionowo, na gorze, na dole, skosem… cokolwiek) czego by sie nie dalo w Fx…

 10. „Ciekawostka: od pewnego czasu można dodawać przyciski na pasek paneli! A dokładniej to wstawia się je „na południe od panelowego plusika” ;)”

  A co zrobić jeżeli usunąłem ten plusik? Gdy wstawiam przycisk w inne miejsce na panelu (np. Historią a Pocztą) to nie spełnia on swojej roli.

  Pozdrawiam,
  albatros

 11. A ktoś wie, czy dałoby się jakoś ustawić pasek adresu w pionie, żeby umieścić go z boku? Bo przy rozdzielczości 1280×800 każdy piksel w pionie jest na wagę złota 😉

 12. A jak zmienić szerokość wyszukiwarki na pasku adresu? Po wywaleniu niepotrzebnych mi przycisków pasek adresu zajmuje 3/4 a wyszukiwarka taka malutka się zrobiła.

 13. Zegar jest w Dostosuj->Pzyciski->Stan, choć oczywiście nie da się go umieścić „po prawej stronie paska menu”. 🙂

 14. hmm po dodaniu tego menu + alt 11, nie działa validacja z localu

  „Error found while checking this document as HTML 4.01 Transitional!”
  mimo że to nie jest dokument html 😉

  przy bezpośrednim podaniu linka jest ok…

 15. albatros spróbuj z zaznaczoną opcją „Pokazuj ukryte paski podczas dostosowywania”. U mnie zadziałało i wstawiłem tam przycisk odpalający dragonfly.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *