Opera 9.60 beta RC 1, Google Chrome oraz coś dla Picasaweb i naszej-klasy.pl

Wpis jest o testowej wersji Opery, o Google Chrome, oraz dodatkach/poprawkach dla przeglądających serwisy Picasaweb oraz nasza-klasa.pl. Taki wielotematyczny wpis mi wyszedł.

Jak prawie co tydzień można sobie ściągnąć nową testową wersję przeglądarki internetowej Opera. Tym razem jest to wersja kandydująca do zostania betą. Nowych funkcjonalności od tego momentu nie będzie – tylko poprawki błędów.

A co w tej wersji? Pod Linuksem Opera przestała się ciąć (taka upierdliwość z poprzedniej wersji). Poprawki synchronizacji, poprawki silnika przeglądarki… Można się też ponownie pozbyć wyszukiwarki ze speed diala… Można też wyłączyć pokazywanie adresów z zakładek w czasie wpisywania adresu strony w pasku adresu (przełącznik w opera:config).
Przetłumaczona lista zmian jest na polskim forum, a tę wersje można pobrać z my.opera.com/desktopteam.

Ciekawe czy Opera weźmie teraz pod uwagę szybkość działania pewnej nowej przeglądarki. Chodzi o Google Chrome. 😉 Nie może być tak, że przeglądarka z hasłem reklamowym „Najszybsza przeglądarka na świecie” nie jest najszybsza, bo ją jakieś tam „niebieskie cudo” przegania… Tak, przyjrzałem się Chromowi (tak to odmieniać?) i jest strasznie szybkie (przynajmniej jeżeli chodzi o Gmaila i wyszukiwarkę Google).

W Chrome można zauważyć kilka rzeczy wziętych z Opery: przeniesienie kart powyżej paska adresu, miniaturki na pustej karcie. Ale jest też parę innych rzeczy, które można w Operze uzyskać także w Operze:

Dla Gmk wystarczy zakomentować linie 31 i 92 w UserJS 😉

 • Pf, zżynek z Opery jest więcej – m.in. jak pierwszy raz spojrzałem na pasek narzędzi/adresu, to od razu mi się skojarzyło to z domyślną konfiguracją Opery (z którejś z poprzednich wersji); czy też żerżnięte jest pokazywanie historii wstecz/dalej przez dłuższe przyciśnięcie na przyciskach.

  Choć tak właściwie, G.Ch. to połączenie wszelkich najgorszych cech wiodących przeglądarek – silnika Safari, interfejsu i natywności Opery, funkcjonalności Firefoksa [1] oraz konfigurowalności Internet Explorera.

  [1] Nie zwracam uwagi na wtyczki, bo jak dla mnie absurdem jest ściąganie sobie tony śmiecia [2] aby uzyskać niektóre podstawowe funkcjonalności, ale co kto lubi.

  [2] Tym bardziej, gdy sama przeglądarka jest wolna i zasobożerna.

 • Apostrof ma być, kiedy wymowa ten nieszczęsnej końcówki różni się od pisowni. Nazwy z głuchym „e” na końcu sucks !
  M. Chrome (wym. chrom)
  D. Chrome’a (chroma)
  C. Chrome’owi (chromowi)
  B. Chrome’a (chroma)
  N. Chromem ! (chromem)
  Ms. Chrome’ie (chromie)
  W. Chrome’ie (chromie)
  Jak widać dwa ostatnie przypadki to już w ogóle wyglądają że porażka. Upierdliwa ta odmiana w sumie. Dlatego chyba optowałbym za całkowicie spolszczoną pisownią, a przynajmniej w przypadkach zależnych. Nie umiem pisać niepoprawnie, ale przez te apostrofy to człowieka szlag może trafić.

 • Nie może być tak, że przeglądarka z hasłem reklamowym „Najszybsza przeglądarka na świecie” nie jest najszybsza, bo ją jakieś tam „niebieskie cudo” przegania…

  Zielone cudo nazywane K-Meleonem od dawna przegania, Safari moze z Opera konkurowac 🙂 Jak widac w Operze tym sie az tak nie przejmuja, koncentruja sie na tym, zeby byc najszybsi w segmencie przegladarek „nie-spartanskich” 🙂

  BTW, mozliwosc WYLACZENIA menu glownego jak w Operze to plus. Domytslne jego wylaczenie to minus. Moja pierwsza reakcja na widok Chrome to: gdzie tu do cholery jest menu? Gdzie do cholery ikony?

 • Opera 9.60 beta 1

  Opera Software wydało pierwszą wersję beta Opery 9.60. Od wydania wersji 9.60 RC1 o której pisał Adaś dodano język ukraiński oraz poprawione dwa błędy:

  problem z zapamiętaniem sesji po nieprawidłowym zamknięciu Opery

  niedziałając[…]

 • paweł ciupaK dobrze pisze — albo stosujemy oryginalną pisownię z nieszczęsnym apostrofem w przypadkach zależnych, albo piszemy tak, jak mówimy i po kłopocie. Nie wiem co prawda, czy stosowne gremia wyraziły już jakąkolwiek opinię, ale i tak raczej nie może być ona inna niż w przypadku słówka interface — czyli interface’owi lub interfejsowi. Chyba nikt już nie wysila się na pierwszy sposób. :>

 • Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *