Bilety strefowe PKP na Śląsku

Informacja może być przydatna mieszkańcom Śląska. Od pierwszego września będzie można jeździć pociągami po Śląsku taniej – PKP PR będzie sprzedać bilety strefowe. Obszar GOP-u został podzielony na 3 strefy i na każdą ze stref można kupić bilet 2-godzinny z możliwością dowolnych przesiadek. Cena takiego biletu na jedną strefę to 3zł, na dwie 4zł a na 3 strefy 7zł. Są także bilety miesięczne (odpowiednio: 80, 100 i 170zł). Zniżki studenckie są, ale to jest wtedy 37% – czyli nie za miło.

Podział na strefy pokazuje mapka. Dzięki tej zmianie można będzie podróżować taniej niż autobusami. Ale… Nie wszędzie pociągi są wygodniejsze: trzeba się dostać na stację, ilość pociągów wcale nie jest za duża… Więc ten bilet może się przydać dla jednorazowych przejazdów. Na dojazdy do pracy czy szkoły już mniej.

Np. z Tarnowskich Gór do Gliwic za 3zł/1,89zł (z przesiadką w Bytomiu) – czasowo wychodzi podobnie. Ale częstotliwość jest o wiele mniejsza. Podobnie jest na trasie do Katowic z TG. Na trasie Gliwice-Katowice bilet kosztuje 4zł, więc tyle co KZK GOP, ale jedzie szybciej i już jest w miarę normalna częstotliwość. Ten bilet strefowy może być przydatny w wyjazdach poza Śląsk. Mogę wtedy kupić bilet na 2 strefy i oraz zwykły na trasę Tychy-Żywiec i jestem parę złotych do przodu 😉

W całej tej ofercie 2-godzinna ważność biletu jest dziwna. Jeżeli przy jednej, dwóch strefach rozumiem, to przy bilecie na 3 strefy już nie. W wypadku biletu na 3 strefy lepiej kupić bilet za 4zł oraz drugi za 3zł (ważny od godziny, w której będziemy przekraczać granicę strefy). Czyli z Jaworzna Szczakowej bilet 2-strefowy do Rudy Chebzia a od Chebzia bilet za 3zł. Może się uda jeszcze wrócić kawałek na tym bilecie 😉 Ale to już takie kombinowanie. Kolejne kombinowanie rozpoczyna się przy krótkich przejazdach przez granicę strefy (Ruda-Chorzów). Wtedy opłaca się kupić zwykły bilet na dana trasę.

Dokładne warunki tej oferty oraz artykuł na wpk.katowice.pl

5 myśli do „Bilety strefowe PKP na Śląsku”

  1. Ciekawa wiadomość. Teraz u mnie taka sytuacja, że ja idę na studia do Gliwic a dziewczyna do Katowic. Powiedz mi proszę ktoś, czy ten news będzie dla mnie pożyteczny, czyli czy z akademika Barbara lub Ondraszek jest blisko na stację w Gliwicach (nie znam tego miasta ZUPEŁNIE) i czy będzie się po prostu opłacało 😉 Bilet niby 2×4zł ale jak z ulgami studenckimi? Zaokrąglając zapłacę 4zł za przejazd w 2 strony?

    Poza tym ciekawy jestem jak z komfortem, czy np dziewczyna będzie mogła jeździć tą trasą późnym wieczorem i czuć się bezpiecznie?

  2. No właśnie jest taki problem, że zniżki studenckie na bilety jednorazowe to nie jest 50% (jak w autobusach) a 37%. Czyli zapłacisz 2,50 pociągiem (a nie 2zł autobusem). Ale pociąg ma tą zaletę, że jedzie szybciej niż 870, oraz łatwiej znaleźć miejsce siedzące. A od akademika kawałek jest. Ale do przystanku na Katowice jest tyle samo 😉 No chyba, że trafi się odjazd placu Krakowskiego (przystanek Gliwice Wrocławska).

    Zobacz mapę – A to dworzec, pierwsza kropka to przystanki gdzie jadą busy na Katowice, druga kropka to inny przystanek (ale tam jest mniej autobusów). Literka B to akademiki. 😉

    A co do bezpieczeństwa to nie wiem. Jak się nie boi wieczorem na dworcu w Katowicach być to w pociągu nie powinna się bać. 😉

  3. Czyli podsumowując mój przypadek: szybciej i przyjemniej jechać pociągiem, ale za to autobusem jest taniej, bliżej na przystanki i pewnie też częściej będą jeździć. Jak na razie żeby wyskoczyć na parę godzinek do Katowic to bardziej się opłaca 870 choć komfort mniejszy.

  4. Dokładnie, chociaż czasami w 870 to komfortu nie ma w ogóle 😉 No i jeszcze zależy gdzie potem w Katowicach idziesz… Bo może być bliżej z PKP.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *