Polska wikipedia spadnie z 4 miejsca

Na stronach meta Wikipedii odbywa się głosowanie dotyczące sposobu porównywania wielkości encyklopedii (jej poszczególnych wersji językowych). Obecnie takim kryterium jest liczba artykułów – dzięki temu polska Wikipedia jest na 4 miejscu. Nowymi propozycjami są m.in.: liczba osób mówiacych danym językiem, ilość odsłon, ilość odsłon/ilość artykułów itp. W każdym wypadku Wikipedia spada ze swojego czwartego miejsca.

Czy dobrze? Pewnie bardziej sprawiedliwie, ale trudniej będzie zwykłym czytelnikom zrozumieć dlaczego jakaś tam encyklopedia jest niżej mimo, że ma wiecej artykułów. A jak wprowadzone zostanie jakieś kombinowane kryterium (coś przez coś) to jeszcze bedzie trudniej zrozumieć kolejność… Jak ktoś chce, może sobie podyskutować. Tak, wiem… Polska Wikipedię nazywają niektórzy botopedią 😉

Zobacz też: kolejność po zmianach.

7 myśli do „Polska wikipedia spadnie z 4 miejsca”

 1. Może to i dobrze, co i rusz to w naszej Wikipedii natykam się na zalążkowe artykuły. Trudno nie odnieść wrażenia, że większość artykułów to artykuły dla samego podbicia statystyk.

 2. Dokładnie, fajnie ze w pl.wiki dużo się dzieje, że jest dużo artykułów, ale trzeba pamiętać, że znacząca ich część to „wieś Pcim, położenie GPS: x,y mieszkańców: 8. Rozbuduj artykuł”

  Poza tym nie chodzi chyba o miejsce w rankingu… Co za różnica, czy wiki jest 5 czy 25 … ważne, że jest przydatna, a jest.

 3. Ekhm, liczba mówiących danym językiem? To by faktycznie była niesprawiedliwość i sk.{4}syństwo. W sumie tam najbardziej byłbym za odsłonami przez artykuły, i to nawet mimo tego, że przy samych odsłonach Polska by była wyżej ;).

 4. Jak sie policzy emigrantów/polonię to spoko … będzie można doliczyć połowę chinczyków i wygniemy en.wiki 😉

  Najlepsza mnie się wydaje opcja liczby artykułów powyżej 2kB … BTW każdy może głosować, czy trzeba być profi class?

 5. Ja tam nie narzekam na zalążki. Jak się okazuje że coś wiem/znajdę z danego tematu to zawsze staram się hasło jakoś rozbudować.

  A kolejność w statystykach jest mi obojętna 😉

 6. [[ale trudniej będzie zwykłym czytelnikom zrozumieć dlaczego jakaś tam encyklopedia jest niżej mimo, że ma wiecej artykułów. ]]
  Bez przesady – zwykły czytalnik nie będzie szukał odpowiedzi na powyższe zapytanie – dla zwykłego czytelnika ważniejsze jest, czy treści jakie wyszukiwarka wikipedii wyrzuci na podane hasło, będą kompletne, będą się uzupełniać ze stanem faktycznym, bowiem wiki staje się dla internautów głównym źródłem poszerzania, kształtowania, utrwalania wiedzy nabytej w szkołach – oczywiście wynika to z jednaj strony z lenistwa szukających, którzy nie weryfikują treści w innych źródłacach, ale też z drugiej strony z zaufania internautów do tego źródła.
  I tu jest pewien problem – sporo jednak jest przypadków dewastacji projektu, powierzchownych, szczątkowych haseł, by weryfikację opierać tylko na tymże projekcie.
  [[A kolejność w statystykach jest mi obojętna ;)]]
  Dokładnie tak.
  Jakież znaczenie ma, czy wiki pl będzie na czwartym, czy przed lub po tego miejsca ? Najważniejsze dla mnie, by nie zakłamywała, nie dezinformowała – a póki co, tak nie jest (pomijam tu przypadki świadomego wandalizmu debilii sieciowych).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *