Opera 9.5 Final – zmiany po polsku

Opera 9.5 pojawiła się dziś. Część użytkowników korzystała z jej wersji testowych (wydawanych prawie co tydzień). Z tego powodu może się wydawać, że wraz z wydaniem 9.5 nie pojawiło się nic ważnego. A jednak pojawiło się kilkanaście ważnych funkcji 🙂 Większość była opisana na tym blogu: przejrzyj poprzednie operowe wpisy.

Nowa skórka oraz zmiany w interfejsie

O nowej skórce pisałem parę dni temu. Udało mi się do niej przyzwyczaić 🙂 Nie narzekam. Aby jednak Opera wyglądała mniej więcej tak jak dawniej (co to z ludzi nie robi przyzwyczajenie) trzeba wykonać parę operacji:

 • Włączyć krawędź przełączającą: menu Widok → Paski narzędzi → Dostosuj → karta Panele → Pokaż krawędź przełączającą.
 • Aby wyłączyć przycisk nowej karty → prawy klik na niego i „Usuń z paska narzędzi”. Niech żyją gesty! 😉
 • W tej wersji zablokowane przenoszenie linków na paski narzędziowe. Aby takie linki przenosić trzeba linka chwycić, nacisnąć klawisz Shift na klawiaturze i przenieść na pasek. I działa 🙂

A chcesz spowrotem starą skórkę? Przed instalacja zrób kopię pliku
standard_skin.zip lub pobierz tą, albo poszukaj jakiejś innej (Prawy klik na paski Opery → Dostosuj → Skórka → Pobierz nowe skórki).

Zmiany też dotknęły menu preferencji – zajrzyj tam. Nie są to zmiany rewolucyjne, ale można na przykład ustawić sobie nowe opcje kart.

Zmianą, która może zdenerwować niektórych użytkowników (klawiszowców) jest zmiana niektórych skrótów klawiaturowych. Cała lista zmienionych skrótów jest dostępna na stronach Opery. Ja dopowiem tylko tyle, że domyślnie wyłączono wszystkie skróty jednoklawiszowe. Na szczęście można je szybko włączyć: Preferencje → Zaawansowane → Mysz i klawiatura → Włącz skróty jednoklawiszowe. I od razu lepiej 🙂

Silnik przeglądarki – Kestrel

Długo trwało zanim Opera wypuściła tą wersję m.in. z powodu poprawiania silnika wykorzystywanego do wyświetlania stron. Nazwano go Merlinem. Teraz Opera chwali się m.in.:

 • Szybszym (niż wersja 9.2) przetwarzaniem kodu JS oraz HTML – widać zmiany w przypadku serwisów wykorzystujących dużo skryptów JS. A teraz każdy taki serwis to robi…
 • Lepszą integracją z wtyczkami (np. Flashem czy też wtyczkami do wyświetlania filmów – szczególnie duży postęp jest w wersji dla Linuksa – chociaż w wersji finalnej się lekko znowu popsuło)
 • Szybszym uruchamianiem (nie napiszę, że to prawda, bo nie pamiętam jak się wersja 9.2x uruchamiała 😉
 • Lepsza obsługa standardów dla stron www – szczegółowe informacje na stronie dev.opera.com (zobacz też listę). Opisane są tam (nie tylko wypisane) nowości obsługiwane przez Operę 9.5 (opacity, text-shadow, media-queries… to przykłady tylko z samego CSS3).

Synchronizacja zakładek, notatek, szybkiego wybierania…

Jeżeli korzystasz z przeglądarki w kilku miejscach, teraz masz możliwość synchronizacji zakładek, notatek oraz szybkiego wybierania ze wszystkich miejsc gdzie się znajdujesz. Potrzebne jest konto w serwisie my.opera.com. Następnie w Operze Plik → Synchronizuj Operę – podajesz login oraz hasło → klikasz na Synchronizuj i powinno zadziałać. Dostęp do zakładek jest też możliwy przez stronę www: link.opera.com.

Przyda się? Oczywiście tylko wtedy gdy korzystasz z kilku komputerów np. w pracy, domu czy uczelni. Istnieje możliwość przeglądania tej strony przez Operę Mini na komórkach. Czyli zakładki są dostępne wszędzie.

Szybkie przeszukiwanie historii odwiedzonych stron oraz zakładek

Przeglądanie internetu bardzo uprzyjemnia wyszukiwarka treści na stronach już odwiedzonych. Działa w pasku adresu – zacznij pisać tekst a zobaczysz o czym mowa. Przeszukiwanie jest zintegrowane także z zakładkami Opery (ulubione strony). Jeżeli przy zbieraniu zakładek starałeś się starannie opisywać strony to teraz szybciej znajdziesz to czego potrzebujesz. Na obrazkach starałem się pokazać jak to działa.

Wpisanie w pasek adresu opera:historysearch spowoduje otwarcie strony wyszukiwarki w historii Opery. Samo przeszukiwanie nie zajmuję zbytnio mocy komputera, ale jeżeli będziesz chciał to wyłączyć: Preferencje → Zaawansowane → Historia → odznacz „Zapamiętuj treść odwiedzanych stron”. Tam też można wybrać ilość stron zapamiętywanych.

Operowa poczta i RSS

Poczta w Operze działa teraz o wiele szybciej. Wszystko dzięki nowe formatowi przechowywania poczty na dysku. Uwaga: Powrotu nie ma – jak już Opera przeindeksuje pocztę to starej wersji już nie zainstalujesz. A czym ta szybkość się objawia? Wyszukiwaniem, otwieraniem listów. Opera też nie zamarza przy pobierania poczty. I da się jej z powodzeniem używać do obsługi kont IMAP (co w starszych wersjach było prawie niemożliwe).

Podobnie jest z RSS-ami. Opera nie zwalnia przy pobierania kanałów. Można też wymusić pobranie kanału przez odpowiedni przycisk.

Dostępność

Do Opery dodano obsługę kilku programów czytających treść (Window-Eyes, JAWS, NVDA, oraz OS X VoiceOver (na razie wstępnie) oraz Microsoft Active Accessibility API). Także wspiera standard Accessible Rich Internet Applications.

Zmienił się też sposób nawigowania po stronie przy użyciu klawiatury: spróbuj nacisnać Shift+klawisze góra/dół. Aktywny link (element) będzie obramowany na niebiesko.

Bezpieczeństwo

W Operze 9.5 dodano obsługę certyfikatów EV (Extended Validation) oraz sprawdzanie czy strona którą odwiedzamy nie rozprowadza oprogramowania malware (zobacz artykuł na osnews.pl) Poprawiono też ochronę przed oszustami. Zmieniono tez wygląd okna z informacjami o certyfikatach.

Dragonfly – narzędzie dla deweloperów

Opera Dragonfly to narzędzie to testowania kodu stron www. Przyda się deweloperom. Włącza się to: Narzędzia → Zaawansowane → Narzędzia dla deweloperów. Pierwsze komentarze na blogu wasacza. Zobacz też blog twórców tego narzędzia: Dragonfly blog – pojawiło się tam przydatne menu do Opery.

Opera dla Linuksa

Opera dla Linuksa dorobiła się umieszczenia tłumaczeń (m.in. polskiego) w plikach instalacyjnych. Wreszcie da się korzystać z Flasha pod Linuksem. Błędy oczywiście są, ale już nie wywraca przeglądarki, pokazują się filmy na youtubie itp… Działają też o wiele lepiej inne wtyczki (choćby do wyświetlania filmów – u mnie działa np. itvp.pl). Pojawiła się wersja Opery z qt4, wybieranie plików to teraz przeglądarka plików z Gnome lub KDE…

A poza tym to Opera jest…

…przeglądarką internetową, klientem poczty, IRC-a, czytnikiem RSS. Czyli to co zwykle powinna robić dobra przeglądarka robi też Opera. A robi to zazwyczaj bardzo dobrze. 🙂 Spróbuj tej nowej wersji.

Przy okazji: niektóre strony mogą blokować Operę mimo, że na nich Opera sobie poradzi. Wtedy można zmienić identyfikację → klikasz prawym przyciskiem na stronie → Preferencje dla witryny → karta Sieć → i na dole „Maskuj jako Firefox”. W przypadku nowego Gmaila należy korzystać z takiego linka: mail.google.com/mail/?ui=2&nocheckbrowser (zobacz wpis).

Czy Opera posiada blokowanie reklam? Oczywiście, że posiada → Kliknij prawym na stronie gdzie znajdują sie wkurzające reklamy → Blokowanie zawartości → kliknij na reklamy, których nie chcesz widzieć (sprawdź czy nie znikło za dużo) → kliknij Zastosuj. (zobacz wpis). Może chciałeś zapytać o sprawdzanie pisowni w formularzach? Przeczytaj co to Ospell i zainstaluj go w Operze. Brakuje ci czegoś w Operze? Pytaj na forum Opery.

Skąd pobrać i inne informacje


Opera 9.5 - beautifully engineered

Operę pobierzesz ze strony www..opera.com. Lista zmian: bardziej zwięzła oraz dokładna. Zobacz też 2 filmy Operowe. Życzę przyjemnego korzystania z tej wersji przeglądarki 🙂

Dyskusja na temat tej wersji odbywa się na polskim forum Opery. Prośba o zgłaszanie tam błędów – wiadomo już o paru.

ps Zdążyli przed wydaniem FF3 😉 Ciekawe czy się opłacać to będzie… Błędów kilka pozostało – zobaczymy jak internauci przyjmą tę wersję.

72 thoughts on “Opera 9.5 Final – zmiany po polsku”

 1. 🙂 Tym dzisiejszym wydaniem to mnie zaskoczyli… wczoraj sobie napisałem parę zdań… A tu mnie zaskoczyli, że dziś i była gonitwa 😉 Aż się zdziwiłem, że jeszcze nie ma żadnego wpisu na joggerze… A co do wykopania to się już dodałem (najwyżej dostanę opiernicz, że spamuję 😉 )

  A może mają przecieki, że jutro wychodzi Firefox i chcieli ich ubiec? 😉

 2. Opera 9.5 wydana

  Opera Software wydało dzis Operę 9.5. O tym co zostało zmienione napisał Adaś i polecam tam sie udać jeśli ktoś nie wie co zostało zmienione. Ja tylko zachęcam do instalacji.

  A jak zależy wam na promocji Opery to wykopcie informację[…[…]

 3. Kurde jako zatwardziały użytkownik Firefoksa muszę stwierdzić, że Opera coraz bardziej przypada mi do gustu. Tylko synchronizacji haseł mi brakuje ;/ jednak wtyczka od Google do symchronizowania Firefoksa jest cholernie przydatna i czegoś takiego mi w Operze brakuje. Bo zakładki/szybkie wybieranie to jeszcze dla mnie za mało.

  Adas: znasz może jakiś sposób na synchronizację haseł w Operze między komputerami :D?

 4. Noszenie na pendrivie plika Wand.dat albo OperaUSB. A samo synchronizowanie haseł mogłoby być dyskusujne – już widzę te tłumy krzyczące „Opera pobiera nasze hasła, włamuje się nam konta bankowe, przelewa kasę na konta za koło podbiegunowe!”. Może Opera stwierdziła, że nie warto być narażonym na takie coś? 😉

 5. To nie jest uszczypliwe. Sam używam Safari i czuję jego szybkość. Widzę też na blogu Webkitu jak przyspieszają silnik JS. Ciekawi mnie aktualne porównanie możliwości Webkit Nightly, Opery 9.5 i Firefoksa 3.0RC3…

 6. Ciekawe, czemu przy okazji wydania Opery 9.5 nikt nie podnieca się kwestią przejścia testu Acid3. A taki był hype jeszcze jakiś czas temu…

  Z plusów: wreszcie mam interfejs po polsku w wersji linuksowej „od ręki”.

 7. Witam,
  Operka super, tylko nigdzie nie widze opcji o ktorej pisales, a mianowicie Synchronizacji zakladek. W menu Plik niczego takiego nie mam 🙁

 8. Preferencje → Zaawansowane → Paski narzędzi i menu. Czy masz tam wybrane Opera Standard przy paskach narzędzi? A na pewno Opera 9.5?

 9. Operka 9.5 Final. Mialem pasek narzedzi Opera Standard (zmodyfikowany), zmienilem na Opera Standard – ciut mi sie pozmienialo rozmieszczenie ikonek ale w Menu Plik dalej nie widze opcji Synchronizacji 🙁

 10. Czołem, mam pytanie (zgubiłem hasło/login na forum Opery).

  Nowa wersja jest cieakwa, chociaż kolorystyka jest jakaś taka growobowa… Domyślnie jest chyba wyłączony scrol/rolka, tzn. zazwyczaj oglądam strony na dużym zbliżeniu i poruszam się p sektorach trzymając scroll (jak np. w Wordzie). Teraz nie ma takiej reakcji (kółko się nie pojawia).

  Da się coś z tym zrobić?

 11. No to dobrze ci poradziłem 😉 Shift + klik kółkiem. Powinno się okienko z opcjami środkowego przycisku pojawić – tam włącz przewijanie strony. A może CTRL+Shift? 😉

 12. @adas: ojej, faktycznie, dzięki za pomoc, a ze mnie niezła lama 😉

  W sumie nowa chodzi płynnie, nie ma takiej porażki jak z bodajże 8.25 (?) i flashowymi pływającymi reklamami których nie za bardzo dało się zamknąć…

  Mam inny problem, za długo byłoby się rozpisywać, więc ogólnie. Pamięć podręczna z dysku D gdzie ją umieściłem po grzebaniu w ini w starszycgh wersjach, przeniosła się na C (dlaczego nie dadzą możliwości wyboru na poziomie instalacji…). Zeby było śmieszniej, poczta, katalog opery, wszytsko zostało na D 😉 (plik preferencji poszedł na C, ale chyba jako jedyny był tam wcześniej).

  Po otwarciu pliku opisanego jako Preferencje, widac ścieżki dla D, ale nie widać adresu folderu cache na C. Zatem trudno go zmienić, jak go tam nie ma.

  Podsumowując- lipa ;-), musze pogrzebać, bo to niemożliwe, żeby nie było tam tej ścieżki. W końcu gdzieś musi być.

 13. qrcze gdzie sie robi zeby klikajac na linka mozna bylo uzywac CTRL a nie SHIFT do odpalenia linka w tle. No i straaasznie mi brakuje kombinacji CTRL+H moja ulubiona w pracy 🙂 ukrywająca kiedys operke w trayu….

 14. @Livio: A trzymać za słowo? 😉 Poszperaj tutaj oraz tutaj – tam troszkę informacji o qt4 shared.

  @z: A szukałeś tutaj: opera:config ? Opera niby teraz trzyma pliki w 3 miejscach chyba:

  • pliki programu,
  • pliki poczty/ustawień,
  • pliki cache.

  O ile dobrze pamiętam. Dotyczy tylko Windowsa. Pod linuksem, wszystko mam w jednym miejscu 😉

  @zim12: Zobacz Preferencje → Zaawansowane → Mysz i klawiatura → dwuklik na ustawienia klawiatury → w wyszukiwarce wpisujesz: „Open link in background page” i zmieniasz skrót.

 15. nareszcie 🙂 Trochę irytują mnie niektóre zmiany, ale nie pierwszy to raz i kwestią czasu jest przyzwyczajenie się do nowej. Później znowu będzie uwierało po wyjściu „dziesiątki”. Cóż, dobrze, że jesteśmy ludźmu, bo człowiek ma to do siebie, że sie potrafi dostosować do zmieniający się warunków – także przeglądania stron 🙂

 16. Serwer my.opera.com chyba umarł 😀 Dobrze, że chociaż opera.com działa… Hmm… ale jak tu błędy zgłaszać jak nie działa forum? 😉

 17. czyżby tak wszyscy synchronizowali zakładki i ściągali Operę że serwery Opera S.A. padają.
  no tak zobaczymy jak będą w FF rekord pobrań pobijać. Po ilu minutach padną im serwery??

 18. Wprawdzie używałem ciągle wersji weekly, to wersja finalna nie była takim zaskoczeniem, ale wielu moich znajomych bardzo pozytywnie reagowało po przesiadce z 9.2 czy nawet 9.1 . Mi się osobiście 9.5 bardzo podoba, jednakże do pełni szczęścia brakuje mi jeszcze choćby synchronizowanego kalendarza, to-do, kontaktów, klienta jabbera i integracji z niektórymi serwisami jak twitter, facebook, youtube i inne (jak flock)… 🙂

 19. PS Jeśli jest już specjalny build dla qt4, to słyszał ktoś może o buildzie dla gtk? Gdzieś o tym kiedyś czytałem, ale nie wiem w końcu, co z tego wynikło. Zastanawiam się właśnie nad xubuntu z xfce, a ponoć aplikacje pod qt w gnomie i xfce wyglądają źle…

 20. Jedyne co przychodzi mi na myśl, żeby powiedzieć o nowej Operze to: „OK, żarty żartami, ale jak przywrócić stare ikonki w skórce natywnej?”

 21. ufff… uzywam opery od wielu lat, ale zauwazyłem, ze co nowsza wersja to wiekszy szit , we wcześniejszych wersjach nowe okno opery tworzyłem dwoma skrajnymi klawiszami, czyli – shift i enter – to zlikwidowano, wprowadzono jakąś idiotyczną stronę szybkiego wybierania, której nie mozna wyłaczyc całkowicie, i bardzo czesto mozna dostac szału jak przy niewłasciwym nakresleniu literki L (zamykanie okna) ta strona sie pakuje, teraz w wersji 9.5 zlikwidowano przywracanie ostatnio zamknietej strony ctrl + alt +z, a uzywałem tego skrótu kilkadziesiat razy dziennie. Na szczeście pozostał jeszcze ctrl + spacja – dla nowej str. startowej , ale pewnie w kolejnej wersji i to zlikwidują, jak tak dalej pójdzie to IE pro przeskoczy operę i trzeba bedzie sie przesiadać

 22. Jack: Szybkie wybierania da się wyłączyć – na dole masz przycisk do jego wyłączania. Możesz też zmienić tak aby zamykały sie wszystkie strony w oknie Opery (przeglądanie → opcje kart → Pozwól na zamknięcie wszystkich kart w oknie…) A skróty można samodzielnie zmieniać. A u mnie działa CTRL+Z (ale to moze dlatego, ze mam włączone skróty jednoklawiszowe – zobacz we wpisie info o tym).

 23. Nie mogę znaleść czytnika RSS. Jak go włączyć? Miałem w poprzedniej wersji subskrypcje kilku tematów i po aktualizacji Opery- kaplica-wcięło RSS.

  Pomóżta ludzie.

 24. @adas… jezeli chodzi o przycisk do wyłaczania „szybkiego wybierania” to oczywiście wyłaczyłem to w pierwszym dniu kiedy to wprowadzono, ale wyłaczyły mi sie tylko te podglądy w małych okienkach, w to miejsce otwiera się pusta biała strona z napisem na dole „pokaż strone szybkiego wybierania” czyli praktycznie nic się nie zmienia, nie przeszkadzałoby mi to, gdyby nie wspomniane otwieranie się tego okna przy niedokładnym zakresleniu myszą
  literki L. Sam nie wiem skąd to się bierze przecież za otworzenie strony wybierania nie jest odpowiedzialny żaden gest myszy – a jednak sie otwiera.
  CTRL+Z u mnie też działa 🙂 … ja pisałem Ctrl + Alt +Z, czyli przywracanie ostatnio zamknietej zakładki, oczywiście skróty jednoklawiszowe mam właczone. Szukałem nieco w necie podobno w wersji beta trzeba było trzymać cztery klawisze (sic!) Ctrl + Schift + Alt +Z, aby przywrócić zamknietą zakładke, u mnie to też nie działa.
  Czy mógłbyś napisać jak samodzielnie taki skrót stworzyć, bo edytując operę standard w preferencjach nic nie moge zrobić.

 25. i jeszcze bugi: w adwordsach przy logowaniu sie trzeba uruchomic popupa (w 9.2x nie) i zdarzaja sie problemy przy nawigacji po linkach z klawiatury (alt-strzalki – czasem przeskakuje podswietlenie na gore strony)

  zniknal tez skrot lewy przycisk myszy plus prawy (naprzod) i vice versa (wstecz). chociaz nie, dziala, ale dopiero po wlaczeniu gestow myszy (ktorych z kolei w przeciwienstwie do LPM+PPM i PPM+LPM nie uzywam), a czasem wlaczam przypadkowo, wiec po uruchomieniu dla jednej funkcji musze zaraz wszystkie predefiniowane gesty kasowac

 26. @zim – jesli chodzi o CTRL+H i inne wydogne skroty, to w ustawieniach klawiatury mozesz wybrac zamiast wersji „dla joginow i akrobatow” wersje kompatybilna z 9.2 (jest gotowy zdefiniowany uklad)

 27. Czy ktos wie jak wylaczyc wyszukiwarke w zakladkach ktora uaktywnia sie wpisujac cokolwiek w pasek adresu? Moze i fanje to ale ja nie chce.
  W preferencjach nie ma nic co by to wylaczalo, w opera:config nie widze.

  pzdr

 28. ja znalazlem kilka bledow 🙁 ciekawie kiedy poprawia 🙁

  nie aktywnie okno pisania na bloog.wp.pl
  brak menu kontekstowego na niektorych stronach(nie ten od opery)

  wiecej nie bede pisal.

 29. Opera 9.5

  Po przeczytaniu listy zmian i uprzednim upewnieniu się, że Opera 9.5 faktycznie doczekała się wersji finalnej niezwłocznie postanowiłem ją zainstalować na swoim Ubuntu – dzięki Adaś :). Jako dawny użytkownik Opery, a obecny Firefoksa post[…]

 30. Antyspam dla Joggera – wersja druga

  Ukończyłem prace nad drugą wersją antyspamu dla Joggera. Skrypt jest jeszcze gorący i pachnie spamem, a jeśli masz Operę (najlepiej najnowszą wersję 9.50) albo możliwość korzystania z rozszerzenia Greasemonkey, czym prędzej bierz go w s[…]

 31. Mam pytanko jak wyłączyć całkowicie „Szybkie przeszukiwanie historii odwiedzonych stron oraz zakładek”??
  Po zrobieniu tego:
  Preferencje → Zaawansowane → Historia → odznacz „Zapamiętuj treść odwiedzanych stron”
  zmienia się tylko to że nie zapamiętuje nowych wpisywanych stron w pasku adresu ale ciągle pokazują mi się strony z zakładek (jest to jakoś połączone ze sobą, jak to wyłączyć??)
  z góry dzięki:]

 32. czy ktoś wie jak włączyć takie małe okienko postępu wysyłania / odbierania poczty z poszczególnych kont, które było na dole panela poczty?
  także:
  Nowa skórka windows native jest brzydka jak noc. Mam nadzieję, że coś z tym zrobią

 33. Ee tam, pasek adresu OK! Mogli by trochę poprawić czytelność wyświetlanych w nim informacji, ale poza tym jest fajny.

 34. Opera 9.5 – rozwiązanie problemów

  Opera wydała wersję 9.5 swojej przeglądarki (przeczytaj o najważniejszych w niej zmianach). Zostało w niej kilka błędów/niedogodności – część z nich da się szybko naprawić. Ten wpis jest właśnie poświęcony naprawie takich błędów[…]

 35. co jest z tą nową opera. gdzie ma cache stron, co sie dzieje z wyswietlaniem niektorych stron (youtube itp) jak to naprawic??

 36. Buttony promujące nową Operę

  Całkiem niedawno, Opera Software udostępniła nową wersję wspaniałej przeglądarki Opera oznaczoną jako 9.5. O zmianach możecie przeczytać na dziuggerze 😉

  Jeśli spodobała ci się nowa przeglądarka, możesz ją promować poprzez um[…[…]

 37. \Ustawienia lokalne\Dane aplikacji\Opera\Opera\profile\cache4
  Mam jednak tez problem wszystkie pliki sa podpisane jako opr…. i dany numer bez podzialu na typ plikow. Jak mozna to przywrocic czy jest to mozliwe. Przykladowo potrzebuje zdjec, ktorych nie mozna skopiowac ze strony. Wiadomo jednak ze w trakcie wczytywania sa one zapisane na dysku. Teraz niestety nie mam takie mozliwosci. Co moge z tym zrobic. P.s nie chce rezygnowac z Opery (9.51)

 38. eee no to teraz jestem w szoku, tzn. pamieć cache opery jest gdzies w internecie ?. . . bezsensu rozwiązanie :/

 39. / Ech, dziwny nar d.. Poważnie, cszaem się zastanawiam: jeśli to B g stworzył świat, to po cholerę zrobił r żne rasy ludzkie? Chyba tylko po to, aby były dodatkowe powody do kł tni, walk, etc..

 40. Howdy! This post couldn’t be wttrien any better! Reading through this post reminds me of my old room mate! He always kept chatting about this. I will forward this page to him. Fairly certain he will have a good read. Many thanks for sharing!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *