Wersje stabilne artykułów Wikipedii – ostatnie testy

Pojawiły się 2 serwisy Wikimedii, w których można przetestować działanie oznaczania wersji stabilnych. Jest to angielska oraz niemiecka Wikibooks (oddzielone od tych prawdziwych Wikibooks). Można je wandalizować, edytować, oznaczać wersjami stabilnymi. Słowem – wszystko. Po to aby przetestować w praktyce działanie stabilnych wersji.

A co to są stabilne wersje? W Wikipedii artykuły są edytowane przez różnych ludzi – mądrych, udających mądrych, głupich i wandali. Każda zmiana od razu widoczna jest dla zwykłych czytelników – czasami czytelnicy zgłaszają nam wandalizmy sprzed wielu tygodni czy nawet lat wiszące na stronach. Oznaczanie wersji spowoduje powstanie tak jakby dwóch różnych wersji encyklopedii:

  • tej sprawdzonej bez błędów
  • oraz niesprawdzonej jeszcze ale z większą ilością treści

I teraz pytanie: czy czytelnikom powinno się pokazywać domyślnie wersje stabilne czy tylko informować o istnieniu takich wersji? Czy łatwo zwykłym czytelnikom będzie zrozumieć samą ideę dwór wersji tego samego artykułu? A może bardziej chodzi o powiedzenie dziennikarzom czyhającym na kolejne hoaxy i wandalizmy: Sprawdzamy artykuły, a przynajmniej staramy się walczyć ze złymi edycjami.

Same testy mają trwać co najmniej do 10 kwietnia. Potem społeczność każdego z projektów Wikimedii będzie mogła się upomnieć o włączenie tej funkcjonalności. A kto powinien oceniać artykuły? Administratorzy a może jeszcze jacyś zaufani użytkownicy? Ale jak wybrać, ocenić? Skąd wiadomo, że się znają na rzeczy? Ciekawe jak na te pytania odpowie społeczność polskiej Wikipedii. Sądzę, że nie będzie łatwo 🙂

Więcej informacji: list Polimerka na liście dyskusyjnej Wikipedii.

2 myśli do „Wersje stabilne artykułów Wikipedii – ostatnie testy”

  1. Wydaje mi się, że domyślne pokazywanie stabilnych wersji zmniejszyłoby ilość tych „dobrych” edycji, bo jeden sobie pomyśli, że skoro art sprawdzony to już wszystko jest super, a drugiemu nie będzie chciało się kliknąć i sprawdzić nowszej wersji, czy aby przypadkiem to, co chciał dodać, już nie zostało dopisane.

    I kurde, od dawna nie napisałem takiego długiego zdania ;->

  2. Jeżeli mogę napisać to bardzo dobre zdanie napisałeś 🙂 Także ilość zgłaszanych błędów w artykułach się zmniejszy… A tym samym Wikipedia zacznie się wolniej rozwijać… Hmm…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *