Jeden login dla wszystkich Wikipedii – jeszcze chwila…

Serwisy Wikimedia (czyli np. Wikipedia) posiadają wiele wersji językowych. I aby się na nich zalogować trzeba się osobno zarejestrować na każdej… Jest to uciążliwe dla bardziej aktywnych użytkowników. Od dawna były plany stworzenia możliwości pojedynczych loginów dla wszystkich projektów. I wreszcie się chyba udało 🙂 Na początku ta możliwość zostanie udostępniona administratorom projektów (jest ich w końcu niewiele w porównaniu z liczbą użytkowników). Ważne jest także to aby te osoby na początku działanie tej funkcjonalności zgłaszały błędy w niej… Zobaczymy jak to będzie działać w rzeczywistości.

Przydatność tego rozwiązania będzie największa dla użytkowników wstawiających grafiki na Commons oraz dla wielojęzycznych osób. Może być jednak problem z dostępnością loginów – mojego mi chyba nikt nie zakosi… Szczególnie, że udostępnianie tych loginów będzie na zasadzie – kto pierwszy ten lepszy.

Więcej informacji: meta.wikimedia.org, lista dyskusyjna.

Dodane: W komentarzach wywiązała się dyskusja na temat OpenID w Wikipedii. Polecam zapoznanie się z następującymi stronami: Rozszerzenie Mediawiki dodające obsługę OpenID. Do tego dyskusja na temat OpenID oraz zgłoszenie na bugzilli

Zobacz ten wpis na blogu adas@dziugger

14 myśli do „Jeden login dla wszystkich Wikipedii – jeszcze chwila…”

  1. Czyli Wikipedia miałaby być serwerem OpenID? Dopiero można o tym myśleć jak będzie wspólny login zaimplementowany… Przynajmniej mam takie wrażenie.

  2. adas.fotka.pl i wasacz.sympatia.pl. Zresztą OpenID potrafi przesyłać inne dane, nie tylko adres danego profilu, więc to nie powinien być problem 😉

  3. Wydaje mi sie, że lepszą opcją byłoby potem umożliwienie przypisania openID kontu na Wikipedii, co o tym myślisz? Bo właśnie kiepsko by było z tymi loginami 😛

  4. Kangel: Idea OpenID polega na tym, że nie musisz się rejestrować w żadnym innym serwisie (poza założeniem konta OpenID). Ale przecież można przypisać do danego konta OpenID i z niego też się logować.

  5. Na razie niech się zajmą jednym loginem a potem ewentualnie OpenID… A teraz rejestracja OpenID nie będzie wchodziła w grę bo i tak na razie będą testować to administratorzy (którzy konta już mają przecież).

  6. OpenID bez problemu przesyła zarówno nick (z czego korzysta np. dashboard.pl) jak i imię/nazwisko, więc problemów z wyświetlaniem by nie było.

    Również po cichu liczyłem na OpenID, ale na to chyba jeszcze za wcześnie.

  7. Po prostu trzeba będzie się zarejestrować ponownie i wtedy login będzie dotyczyć już wszystkich wersji jezykowych czy też stary login będzie rozszerzony o inne wersje językowe? Jeśli to drugie to w jaki sposób takie loginy będą merdżowane jeśli będą dwa takie same loginy dla dwóch różnych osób z różnych wersji językowych?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *