Opera i wtyczki linuksowe – uaktualnienie :)

Nowa weekly Opery dostarcza nam poprawioną obsługę wtyczek pod Linuksem. Podobno działa też Flash 9 RC. Czyli użytkownicy Opery pod Linuksem się ucieszą. M.in. ja też. Chociaż nie wiem co dokładnie znaczy: we have added support for windowless plugins. Jak ktoś wie to może wytłumaczy w komentarzach 😉

A z innych zmian to już tematy z polskimi znakami się nie rozwalają. A obecne błędy to wywalanie się Opery przy korzystaniu z widżetów, oraz przy zamykaniu karty z jeszcze nie otwartym flashem (pod linuksem). Tak na szybko informuję o tym, bo za chwilkę znikam 😉

Więcej informacji: My Opera Desktop Team oraz polskie forum Opery

19 myśli do „Opera i wtyczki linuksowe – uaktualnienie :)”

 1. Przypuszczam (wnioskując tylko z announce’a), że chodzi o coś takiego, że wtyczka nie musi mieć specjalnie wydzielonej przestrzeni do wyświetlania się, a może operować na całej przestrzeni strony. Ale to tylko takie małe przypuszczenie.

 2. Uprzedziłem cię wpisem na forum Opery. Miałem tłumaczyć, ale mnie uprzedziłeś. Michał Górny ma rację, dzięki temu można zarządzać parametrami okna obsługującego plugin np.: Flasha (Opaque Windowless ustawia wszystkie elementy za filmem Flasha, tak, by był on zawsze widoczny, Windows otworzy to w oknie itp.). Po prostu Opera zacznie obsługiwać pluginy tak jak Firefox.

 3. Sądząc po artykule, do którego link podajesz, wtyczki ,,windowless” mają prawo wyświetlić swoją zawartość w miejscach innych niż okno przeglądarki (czyli, jeżeli dobrze rozumiem, np. na pulpicie).

  Tylko naprawdę nie rozumiem, dlaczego przeglądarka miałaby mieć powód, aby wyświetlać cokolwiek z nią związanego poza swoim oknem. Oraz dlaczego użytkownik mógłby chcieć jej na to pozwolić.
  (Chyba, że chodzi tutaj o tworzenie nowych okien, dajacych np. możliwość potwierdzenia jakiegoś wyboru.)

 4. „Tylko naprawdę nie rozumiem, dlaczego przeglądarka miałaby mieć powód, aby wyświetlać cokolwiek z nią związanego poza swoim oknem. Oraz dlaczego użytkownik mógłby chcieć jej na to pozwolić.” Nie zupełnie pulpit – zobacz sobie jak działa fullscreen na YouTube pod Firefox’em a jak pod Operą. Pod FF pojawia się player na całe okno, zaś pod Operą masz dekoracje domyślnego WM’u.

 5. AFAIR normalnie wtyczki dostawały osobne okno od X-ów. Drzewiej wydawało się, że to dobre rozwiązanie (zrzucamy uaktualnianie ekranu, interakcję z użytkownikiem, focus etc. X11, które w końcu od tego jest). Sam boleśnie się przekonałem, że to sprawia czasami problemy — na mojej konfiguracji wtyczka javy dostawała okno pełnoekranowe zasłaniajęc cały pulpit.

 6. Jakby co, to swfdec-mozilla dalej nie działa. Przypuszczalnie gnash też, ale nie chciało mi się kompilować boosta dla 32b.

 7. „To znaczy, że niezupełnie dobrze to zrobili…”

  Livio trolluje jak zwykle (widzę że również u Operowców ;-))

  Zrobili to zupełnie dobrze, tak samo jak w Gecko. Teraz piłeczka jest po stronie Adobe – linuksowe flashe i inne grające i buczące wtyczki muszą teraz również zaimplementować wmode.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *