Weekly z 9 października oraz wersja z eksperymentalną obsługą video

Dziś dwie Opery testowe: kolejna weekly Opera 9.50 oraz wersja z eksperymentalną obsługą tagu

No to po kolei: Opera 9.50 weekly poprawia ostatnie błedy (małe pole wiadomości w Gmailu, nie łączenie z ircem) ale z nowymi (grafik na wydruku nie ma, kursor na przyciskami i labelami (dobrze odmieniene? 😉 nie jest prawidłowy. Testerów zapraszam 😉
Użytkownicy Opery linuksowej ucieszą się pewnie z tej linijki na liscie zmian:

Plugins on UNIX might be even more broken – big changes coming up

Czyżby za niegługo zrobią coś z wtyczkami i na przykład Flash będzie działał normalnie? Jak to to bardzo fajnie 🙂

Drugą wersję Opery jest wersja z obsługą tagu video z HTML5. Ta wersja obsługuje natywnie (bez wtyczek) pliki filmów w formacie OGG Theora. Na razie tylko dla Windows – ale podobno działa też pod Wine. Filmy mogą być umieszczane także w plikach SVG oraz w obiektach canvas. To druga taka wersja – wcześniejsza została wydana kilka miesięcy temu.

Więcej informacji: O Operze weekly oraz o wersji z obsługą video. Zaglądajcie też na planetę Opery oraz na polskie forum.

9 myśli do „Weekly z 9 października oraz wersja z eksperymentalną obsługą video”

 1. „Plugins on UNIX might be even more broken – big changes coming up…”
  Nie mogłeś mi udostępnić lepszej wiadomości! Jakbym mógł to bym Cię uściskał za to! 🙂 Brakuje mi „opry” na Ubunciaku, a niestety FF działa lepiej i lepiej wspiera pluginy. Dopóki jednak nie zacznie wszystko poprawnie działać na Operze, to będę korzystał z FF.

 2. Ja FF muszę właczać jak chcę jakiegoś flasha obejrzeć… Bo na razie to Opera tylko z wyłączonymi wtyczkami się do użytku nadaje…

  Więc ja też się cieszę – użytkownik Gutsego 🙂

 3. Również użytkownikiem Gibonka jestem ;). No to nie wiem co jest u Ciebie nie tak, bo u mnie akurat większość flashy działa poprawnie, natomiast nie radzi sobie dobrze z Javą (pola tekstowe są domyślnie off), oraz niektórymi starymi flashami. Dodatkowo nie współpracuje z protokołem mms i takie tam… 🙂

 4. Ja używam testowej wersji Opery i może z tego powodu mi nie działa. U mnie flashe cały czas Operę wywalają… Albo mam złą flaszkę albo złą Operę… W każdym razie na wszelki wypadek korzystam bez wtyczek…

 5. Ja mam pierwszą betę oficjalną (9.5), a wcześniej miałem 9.24 i też działały flashe (nie wszystkie, bo nie wszystkie, ale działały). No i youtube mi się sypał.

  Ciekawą rzeczą jest to, że Opera od wydania nowej wersji jest wspierana przez Ubuntu w repozytorium, ciekaw jestem tylko dlaczego pisze, że „Świetnie integruje się z pulpitem Kubuntu”, czyli środowisko KDE.

 6. wersje z obsluga video wczoraj przez moment testowalem
  < video > to swietny pomysl
  ale bardzo nie stabilna ta wersja
  a dzisiejsze weekly zaraz zainstaluje

 7. Niestety mam to samo – na kilku kompach flash pod operą (ubuntu 7.04)działa strasznie – youtube się rwie co kilka sekund, przejście na inny tab i powrót całkowicie usuwa flasha ze strony. Jakby toto poprawili, to bym mógł przestać z ff korzystać całkowicie. A co do theory, to bym się nie obraził za natywne wsparcie innych mediów (mp3 i innych filmów) na sposób tego, co songbird robi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *