Wikiciekawostki, czyli z czego śmieją się wikipedyści

Wikipedia to encyklopedia. To wie chyba większość użytkowników internetu. A encyklopedia kojarzy się z suchym przedstawianiem faktów, bez żadnego mrugania okiem, uśmiechu… Czyli Wikipedia powinna taka być jeżeli chce uchodzić za encyklopedię. Powinna być też tak odbierana przez czytelników a w szczególności przez osoby, które chcą jakiś kawałek jej zeedytować.

Ale nie przez wszystkich jest odbierana poważnie i zdarzają się użytkownicy wpisujący różne dziwne rzeczy z myślą, że to może to kogoś rozśmieszyć. No rozśmieszyć może. I to czasami strasznie. Czasami wpisy, które nie powinny rozśmieszać (na pierwszy rzut oka) powodują taki śmiech, że trzeba szybko szukać szmatki do czyszczenia monitora… Listę takich „kwiatków” zbierają wikipedyści na kilku stronach.

Najpopularniejszą taką stroną są Wikiciekawostki. Są one podzielone tematycznie i zawierają wiele linków do artykułów czy pojedynczych edycji, które mogą spowodować uśmiech, śmiech czy też coś bardziej głośnego (burczenie?). Cała lista jest podzielona tematycznie. W tym wpisie zrobiłem takie streszczenie. Z przykładowymi cytatami, linkami itp.

Artykuły szczególnej uwagi – z nich dowiemy się gdzie biega akustyczny kotek, kto walczył z wróblami, kto zastrasza bizony z Buffalo i kiedy obchodzi się dzień ręcznika. Te artykuły same w sobie mają to coś. Ale to tylko niewielki procent z listy prawie stu…

A co powiecie na takie cytaty z istniejących artykułów:

Paradoks dziadka – jeśli podróże w czasie są możliwe, to co się stanie, jeśli podczas takiej podróży zabijemy własnego dziadka, zanim zostanie poczęty nasz ojciec? Wtedy nasze istnienie stanie się niemożliwe.

Kozi język” – metoda torturowania, polegająca na pokryciu stóp torturowanego słoną wodą i pozwoleniu kozie na zlizywanie osadzającej się w ten sposób na podeszwach soli. Jest to forma tortury łaskoczącej.

Podrywaniem (uwodzeniem) nazywamy zachowanie mające na celu stworzenie relacji psychicznej lub (i) fizycznej z drugą osobą (grupą osób), bazującej na wytworzonym, między osobą (grupą osób) podrywającą i osobą (grupą osób) podrywaną wzajemnym zainteresowaniu.

Jest lista encyklopedycznych wikipedystów (można się dowiedzieć kim są w rzeczywistości niektórzy edytujący Wikipedię: dyrektor muzeum Auschwitz-Birkenau, hacker, profesor uniwersytecki…). Kilku znanych pomaga. A jeżeli brak ci pomysłów na nazwę użytkownika z zajrzyj na listę A imię jego… zawierającą m.in. użytkowników o nazwie: Aczkolwiek, Olkademolka, Pocouzywacspacji, Wieczny student, Zebrawpaskidwa…

Niektórzy „modlą się” do administratorów specjalnymi modłami:

WarXie nasz, któryś jest na ircu, święć się WarXboT Twój, przyjdź SVG Twoje, bądź admiństwo Twoje, jako na Wikipedii tak i na Commons, grafik naszych zwektoryzowanych daj nam dzisiaj i nie banuj nas bez powodu ale zbaw ode wandalizmu. Amen.

Zbierane są też wyrazy uwielbienia jak i nienawiści dla Wikipedii. Chociaż czasami kochają tylko kogoś albo Pawełka czy też Karolinkę.

Szukasz miejsca gdzie miło by było zamieszkać? Wybierz sobie wioskę o najlepszej nazwie. Z nazw wiosek można wymyślić różne zdania. Np. takie:

Całowanie Dyszobaby czy też Szkarady przez Geniusza z Kaczek Średnich w Jęczydole może powodować Konowały. W takim wypadku należy przejść się do Żebraka po Zimną Wódkę.

Można też sprawdzić jaki herb ma gmina Kaczory. Zgadnijcie jaki ma 😉

Jest także cała lista linków do konkretnych edycji w Wikipedii. Napiszę jeszcze jak się czyta takie zmiany w artykułach.

  • Klikasz na pierwszy lepszy link do jakiejś zmiany. Pojawi się strona z 2 kolumnami.
  • Wyświetlone zostaną tylko zmiany dokonane w danej edycji. Po lewej jest to co było wcześniej, a po prawej to co było później wprowadzone.
  • Zmiany w treści są wyróżnione tłem pod testem, albo pokolorowaniem tekstu na czerwono.
  • Z takiej strony można się dowiedzieć kto daną zmianę wprowadził: zawsze widać zmiany wprowadzone przez użytkownika wypisanego w prawej kolumnie (u góry jest jego nick lub adres IP). Pod nickiem jest wpisana data i dokładna godzina. I czasami opis zmian (sam opis może być czasami ciekawy)

Gdy już mniej więcej wiadomo co gdzie widać to zaczynamy klikać na linki w sekcji o wiele mówiącej nazwie: Akcje zapierające krew w żyłach i mrożące dech w piersiach. A z linków tam zamieszczonych dowiemy się między innymi:

Czy to wszystko? Nie… To tylko część. Resztę zobacz sam. I mam nadzieję, że komuś ten wpis poprawi minimalni humor. Jak znajdziecie jakiś błąd literówkę w tym wpisie to się nie krępować i wpisywać informację w komentarze. Przepraszam też za taką rozwlekłość równie dobrze mogłem tylko rzucić linka 😉

No i jeszcze jedno: Nie róbcie tego w domu. Czyli nie wpisujcie głupot do Wikipedii – wszyscy mają wtedy więcej roboty. A jeżeli już musicie to zainteresujcie się Nonsensopedią – tam można.

p.s. Istnieją także alternatywne listy oprócz wyżej streszczonych Wikiciekawostek:

12 myśli do „Wikiciekawostki, czyli z czego śmieją się wikipedyści”

  1. (UWAGA! SPOJLER!)

    Tak odnośnie paradoksu dziadka — nie znikając pomyślisz, że skoro osoba, którą uważałeś za swojego dziadka nie żyje, a Ty żyjesz — to ona nie mogłabyć Twoim dziadkiem. Potem drogą okrężnego rozumowania dojdziesz do tego, że Twoja babcia nie może być w tym momencie Twoją (przyszłą) babcią, a skoro leci także na Ciebie (geny?) i jest jej strasznie smutno po śmierci jej dobrego przyjaciela (który teoretycznie byłby Twoim dziadkiem), to trzeba ją fizycznie pocieszyć. I potem okazuje się, że jesteś własnym dziadkiem, i dzięki temu możesz uratować świat przed inwazją mózgów.

  2. Michał Górny — pf… podajesz cycat z Futuramy czy tam nie cytat (jak to się fachowo nazywa – sytuacja?) i nawet źródła nie raczysz wspomnieć ;/

  3. Panie radny z materiału ktf3ry jest zinmeszczoay na stronie gizycko.tv dowiedziałem się, iż miasto nie wsparło imprezy hip hopowej dlaczego ? pan Burmistrz mamrotał o jakiś preferencjach, nic z tego nie zrozumiałem. Z tego co wiem jest to ogf3lnopolska największa impreza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *