To MEN popełnił błąd a nie Wikipedia

A była tak: szóstoklasiści pisali test (m.in z historii) na zakończenie szkoły podstawowej. Pojawił się w nim tekst opisujący powstanie pierwszego ministerstwa oświaty w Polsce i w Europie – była nim Komisja Edukacji Narodowej „powołana w 1773 r. przez Sejm Czteroletni„. Z tym, że Sejm Czteroletni w 1773 jeszcze nie została zwołany 🙂 Ktoś (jacyś dziennikarze, autorzy testu?) zrzucił całą winę na to, że przy pisaniu testu korzystano z Wikipedii. I teraz cytat (z Dziennika Polskiego, pogrubienia moje):

Tworząc pytania z historii, zamiast do podręcznika, sięgnęli do… popularnej encyklopedii internetowej Wikipedia, znanej z licznych pomyłek. Ten ogromny zbiór haseł (obecnie znajduje się tam ponad 360 tys. pojęć) tworzą internauci. Jedną z zasad Wikipedii jest maksyma „śmiało edytuj”, co oznacza, że każdy może stać się autorem hasła, nawet jeśli ma braki w wykształceniu.

Ha… W Wikipedii nic się nie ukryje, więc można łatwo sprawdzić czy na pewno taka informacja się w Wikipedii znajdowała. Dwoje wikipedystów (Datrio i Jersz) to sprawdziło i wyszło, że ktoś (MEN?) – kogoś (Wikipedię, szóstoklasistów?) wkręca. Kolejny cytat (tym razem Wikipedysty Jersza):

Sprawdzaliśmy kolejne wersje tega arta – był parę razy wandalizowany, wielokrotnie zmieniany, ale nie ma ani jednej wersji stwierdzającej, że KEN założył Sejm Czteroletni.

Co więcej, pod koniec 2005 r. pojawiła się tam cała sekcja omawiająca historię KEN z tekstem wyjaśniającym rolę Sejmu Czteroletniego w ostatnim etapie istnienia tej instytucji. Widać z tego, że ten, kto tworzył ten test nie przeczytał w ogóle hasła w Wikipedii – może ew. tylko przekopiował jego nagłówek do testu dodając od siebie słowo „Czteroletni”, gdyż tekst testu jest lekko zmodyfikowaną kopią pierwszych trzech zdań hasła…

Nieźle… Co nie? I jeszcze dalsza część wypowiedzi Wikipedystów:

Sprawdziliśmy też wszystkie hasła poboczne – Sejm Czteroletni, Hugo Kołłątaj, Stanisław August Poniatowski, Rozbiory Polski itd… – nigdzie tam nie ma nic o tym, że Sejm Czteroletni powołał KEN i generalnie te hasła są dosyć przyzwoitej jakości.

Jedyny raz się taka błędna informacja pojawiła w Wikipedii 13 kwietnia o 2 w nocy (dzień po teście szóstoklasistów, przed samymi artykułami dotyczącymi testu). Może to sabotaż (autor pytania uwiarygadniał ? Albo poprawka szóstoklasisty, który nie wie już komu wierzyć. Sama zmiana została po godzinie cofnięta (tak długo, bo to w końcu noc była…)

Na przyszłość – jeżeli korzystasz z Wikipedii sprawdź w innym źródle czy informacje są wiarygodne. W większości są, ale strzeżonego… Możesz też skorzystać z linku „Historia i autorzy” aby zobaczyć jak hasło powstawało – może właśnie trafiłeś na wersje zwandalizowaną i wystarczy sprawdzić informacje w poprzedniej wersji. Sama Wikipedia pracuje nad wprowadzeniem wersji stabilnych artykułów (widocznych dla zwykłych czytelników).

Edycja: Centralna Komisja Egzaminacyjna wydała oświadczenie:

Tekst do zadań 10. i 11. zawiera informacje o powołaniu Komisji Edukacji Narodowej. KEN, tak jak podano w tekście, została powołana 14 października 1773 r. przez sejm na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, jednak nie był to Sejm Czteroletni. Ten bowiem obradował w latach 1788-1792.

Informacja o Sejmie Czteroletnim nie mogła mieć żadnego wpływu na rozwiązywanie zadań przez uczniów, niemniej jednak nie powinna się w tym tekście znaleźć. Nie było jej w notce Wikipedii, którą wykorzystano.

18 myśli do „To MEN popełnił błąd a nie Wikipedia”

  1. Wilk: nie wiem. Ale kilku dziennikarzy dzwoniło w tej sprawie do rzecznika stowarzyszenia, więc część z nich wyprowadził z błędu. Do gazety napisałem teraz ja 😉

  2. tam w jednym cytacie powinieneś pogrubić cały fragment „nie ma ani jednej wersji stwierdzającej, że KEN założył Sejm Czteroletni”. bez pogrubionego „nie” pogrubienie reszty wprowadza w błąd 😉

  3. swoją drogą kompletna kompromitacja CKE.

    o błędzie było już w tv, mam nadzieję, że jeszcze powiedzą o kłamstwie…

  4. Wydaje mi się, że wikipedia nie jest wystarczająco kompetentna żeby korzystały z niej szychy MEN-u przy tworzeniu egzaminów…

  5. A czemu? Tyle się mówi o tych zagrożeniach, że skoro każdy może edytować, to Wikipedia musi być jednym wielkim syfem. A tak naprawdę…
    Nie mówię, że jest idealna, ale na pewno lepsza, niż ją malują.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *