[UserJS] OSpell – sprawdzanie pisowni w Operze coraz lepsze

OSpell w Operze

Najpierw było sprawdzanie w popupie, potem w polu tekstowym (ale za każdym razem Opera pobierała dużą ilość danych). Także autor Orangoo stworzył własną wersję… Teraz mamy już 4 wersję sprawdzania pisowni – OSpell – A Better Opera Spell Checker. Ponownie stworzoną przez Sombrię i d.i.z-a. Działa szybko i przyjemnie 🙂

Skrypt może teraz korzystać z 3 silników sprawdzajacych pisownię:

 1. z Gmaila
 2. Orangoo
 3. oraz fearphage

Odpowiednią cyfrę można zmienić (domyślnie jest Orangoo) na początku pliku z preferencjami a-ospell_prefs.js w takiej linii:

var ENGINE = 1;

Aby z Gmailem działało trzeba być tam zalogowanym. Jeżeli konta ktoś tam nie posiada to należy zmienić silnik.

OSpell domyślnie sprawdza pisownie w kilkudziesięciu językach. Jeżeli się tyloma nia włada to można włączyć wybór mniejszej liczby – lista rozwijana stanie się krótsza. Należy w pliku z prefencjami odkomentować linię (usunąć // z początku) i wpisać odpowiednie języki:

var ENABLED_LANGS = [‚en’,’pl’];

Kolejnym ustawieniem jest możliwość wybrania w jakich polach ma sprawdzać pisownie. Tak gdzie nie ma wstawiamy false.

var ENABLED_ELEMS = { textarea: true, input: false };

Aby sprawdzić pisownie w polu tekstowym należy kliknąć na to pole tekstowe – w prawym dolnym rogu pojawi się pole wyboru języka z takim zielonym obrazkiem. Kliknąć w obrazek – powinno zadziałać. Serwery mają ograniczenie długości sprawdzanego tekstu (pokaże się błąd serwera), więc czasami lepiej zaznaczyć tekst i tylko pisownie zaznaczeniu sprawdzić.

Skrypt także posiada obsługę skrótów klawiaturowych:

 • Ctrl+, – uruchomienie sprawdzania pisowni
 • Ctrl+Enter – zaakteptowanie zmian
 • Ctrl+’ – anulowanie zmian
 • Przechodzenie pomiędzy słowami odbywa się przy użyciu Shifta oraz klawiszy nawigacyjnych (strzałek). Enter wybiera słowo do poprawy, cyframi 1.-9 można wybrać sugerowane poprawna pisownię słowa. Zero zostawia słowo bez poprawiania.

Dowiedz się jak skrypty UserJS w Operze zainstalować i ściągnij plik ospell.js oraz plik z preferencjami a-ospell_prefs.js do odpowiedniego folderu.

Podyskutuj o skrypcie na forum Opery (uwaga – wątek jest długi :). A jak się spodoba to zagłosuj za natywnym sprawdzaniem pisowni w Operze – niech programiści wiedzą, że to potrzebne.

p.s. wczoraj nowa weekly się pojawiła 🙂 Z ciekawostek – uaktualniono plki tłumaczeń. Oraz pojawiła się polska wyszukiwarka (onetowa). Hmm…

18 myśli do „[UserJS] OSpell – sprawdzanie pisowni w Operze coraz lepsze”

 1. Hmm, ten słownik gmaila jest dziwny. Kwiatki jak ‘gura’ czy ‘żeka’ podkreśla ale w podpowiedzi nie podaje prawidłowej wersji.

 2. Nie wymagajcie od tego za wiele 😉 To automat w końcu jest… (i to nie ma błędu w skrypcie tylko w słowniku umieszczonym na tych serwerach).

  A w ogóle to nie wierzę, że żeka byście gdzieś napisali… 😉

 3. Ja tam od tego nie wymagam Bóg wie czego, jasne, że nigdzie bym nie napisał „żeka”, bo to aż w oczy razi, ale jeśli są takie błędy w słowniku to możliwe, że są jeszcze inne..
  Jest dobrze jak jest. Korzystam z Orangoo, bo na Gmaila nie zawsze jestem zalogowany.
  A tak poza tym to można jakoś w inny sposób (niż na nowo instalowanie) opere weekly aktualizować?

 4. strasznie słabe sugestie zamias curka proponuje ciurka
  nie poprawia takich wyrazó jak chociarz, szkoda, że jeszcze długo nie doczekamy się tak dobrego słownika jaki jest w Wordzie bo to trzeba mi przyznać że mają niezwykle intuicyjny. Ale i tak bardzo fajny 🙂

 5. może to bez znaczenia, ale cieszę się że mój pomysł który zapodałem na forum tak się rozwinął 🙂 W końcu coś mi się udało.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *