Googlepedia dla Opery

Googlepedia dla Opery

W ramach zmniejszania płaczu nad rozlanym mlekiem proponuje przyjrzenie się Googlepedii dla Opery. Na forum Opery napisano taki ciekawy skrypt – wyświetla on na stronach wyników wyszukiwarki Google odpowiedni artykuł z Wikipedii. Tak jak na obrazku obok.

Skrypt wybiera stronę z Wikipedii o takiej nazwie jak słowa, które szukamy przez google – strona wyszukiwarka jest podzielona na 2 części. Jeżeli nie ma artykułu o takiej nazwie to pokaże wyszukiwarkę Wikipedii.

Skrypt szuka w wersjach językowych wikipedii na podstawie domeny google, której używamy: czyli na google.pl będzie szukał w polskiej, a google.com – w en.wiki. Aby w Operze przy wykorzystaniu wbudowanej wyszukiwarki działało z polską Wikipedią należy zmienić domenę wyszukiwarki. W Operowych Preferencjach wybieramy Wyszukiwanie i po wybraniu z listy google, w szczegółach zamieniamy com na pl.

Po prawej stronie wyników wyszukiwania jest napis Wikipedia – kliknięcie na niego spowoduje pokazanie/schowanie ramki z artykułem z Wikipedii. W skrypcie można zdecydować czy ma być domyślnie pokazane czy schowane:

// zmiana false na true spowoduje domyślne pokazywanie art. z Wikipedii
var ShowWikipediaByDefault = false; 

Poniżej jest link Open otwiejący stronę z wikipedii w całej karcie (bez ramki).

Skrypt był wzorowany na rozszerzeniu dla Firefoksa – też w nim to działa – może nawet lepiej? 😉 A może i nie…

16 myśli do „Googlepedia dla Opery”

  1. Ja mam taki problem – faktycznie ładuje sie po prawej ramka z wynikami wiki ale… cała sie nie zdąży załadować bo następuje przekierowanie na stronę wikipedi. Macie jakiś pomysł o co chodzi ??

  2. a nie łatwiej utworzyć sobie wyszukiwarkę w Operze? np. słowo kluczowe "wiki"

    wystarczy w pasku adresu wpisać : wiki SZUKANA_FRAZA

    i automatycznie przenosi nas na strony wikipedii

  3. > a nie łatwiej utworzyć sobie wyszukiwarkę w Operze? np. słowo kluczowe "wiki"

    Ja mam "w" 😉 ale częściej szukam w google – a jak się okaże że w wiki jest to czego szukam to już nie muszę szukać (ale tak nie zawsze jest).

  4. super rewelacja …. jeszcze gdyby ktoś znający się na rzeczy utworzył podobny skrypt uruchamiający okno z np słownika pwn ….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *