Polskie Wikitravel ruszyło – przewodnik turystyczny na wiki

Może niektórzy czytali już wpis Piotra Koniecznego o jego wyprawie do Hiszpanii. Szukając informacji o Hiszpanii korzystał z Wikipedii (tam szukał informacji historii) i z Wikitravel. Wikiktravel to taki internetowy przewodnik pisany przez internautów na takich samych (prawie – o tym niżej) zasadach jak Wikipedia. Czyli każdy internauta może wpisać informację o zabytkach, atrakcjach turystycznych, restauracjach, kulturze, dojeździe… Słowem wszystko co może się przydać turystom, włóczykijom i innym zapaleńcom.

Wersja angielskojęzyczna działa od lipca 2003 roku. Do dnia dzisiejszego dnia dorobiła się ponad 8 tysięcy stron. Czy to dużo? Trudno mi to oceniać… Jak będzie z polską wersją? Sądząc po tym, że Polacy uwielbiają podróżować (przynajmniej mam takie odczucia) źle chyba nie będzie. Na razie piszę (tworzy podwaliny) jeden użytkownik. Kilku jest zarejestrowanych… Ale to dopiero 5 dni od otwarcia – potrzebna jest promocja 🙂 No to promuję…

Napisałem, że na Wikitravel jest pisane prawie tak samo ja Wikipedia. Prawie robi niewielką acz znaczącą różnicę 😉 Chodzi o licencją, na której się pisze. W Wikipedii treść jest na GPL FDL, a Wikitravel na Creative Commons – Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 1.0. Treść z Wikipedii nie może być legalnie kopiowana tam (jako dodatkowe informacje). Aby to się odbywało legalnie Wikipedyści powinni udostępniać swoje edycja także na Licencji CC. Aby to zrobić na swoją stronę użytkownika wystarczy wstawić szablon:

{{Szablon:DualLicenseWithCC-BySA-Dual}}

Zrobimy dzięki temu przysługę osobom, które chciałyby tekst wykorzystać. Muszą wtedy mniej warunków spełniać. Wystarczy podać listę autorów i udostępnić tekst na tej samej licencji. Można swoje teksty udostępniać kilku licencjach (tak robi choćby Mozilla).

Polska wersja Wikitravel: wikitravel.org/pl

Jedna myśl do “Polskie Wikitravel ruszyło – przewodnik turystyczny na wiki”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *