Weekend szukania błędów w Wikipedii – czyli Batuta musi odejść!

Na pewno niektórym obiła się o uszy informacja o umieszczeniu w Wikipedii artykułu o Henryku Batucie. Czyli o kimś takim kto nigdy nie istniał… Nagłośniła to Wyborcza. „Dzięki” temu Wikipedia straciła trochę na wiarygodności. Nikt nie wie ile takich artykułów jest jeszcze w polskiej Wikipedii (sądzę, że niewiele). Ale napewno w wielu znajdują się błędy merytoryczne. I to czasami poważne.

W celu znalezienia jak największej ilość błędów (i ich poprawienia) odbędzie Weekend szukania błędów. Każdy użytkownik/czytelnik będzie mógł zgłosić taki błąd. Aby jak największą liczbę osób zachęcić do tego (nawet tych internautów przypadkowo trafiających na Wikipedię z wyszukiwarek) została stworzona specjalna strona. Na niej wystarczy wpisać informację o błędzie i wysłać. Taki wpis zostanie zapisany na specjalnej stronie gdzie Wikipedyści (ale także wszyscy chętni) będą mogli je poprawiać. Będzie to bardziej User-friendly.

Spotykałem głosy, że „w Wikipedii jest pełno błędów, ale nie będę poprawiał bo czasu nie mam/nie wiem jak/nie chce mi się”. Teraz będzie łatwiej – wystarczy zgłosić istnienie błędu. Resztą się już zajmiemy. Oczywiście im więcej dokładniejszych informacji będzie zawartych w takim zgłoszeniu tym łatwiej będzie można poprawić. Wpis o takiej treści:

Adam Mickiewicz

W artykule jest błąd.

…zbytnio pomocny nie będzie. Miło by było gdyby podawano także odnośnik do strony (wiarygodnej), na której znajduje się prawidłowa informacja. Ale to nie jest wymagane.

Teraz ciekawe czy te same serwisy poinformują o tej akcji. Miło by było. Niby zaczyna się w piątek, ale od jakiegoś czasu w menu głównym jest link do zgłaszania błędów. W czasie samej akcji pojawi on jeszcze na górze każdej strony (z pewnego mojego eksperymentu wynikało, że liczna osób chcących zgłosić błąd, albo chociaż dowiedzieć się o co chodzi, wzrosła 3-4 krotnie przy takiej zmianie), więc może się uda dużo błędów znaleźć i poprawić. 🙂 Celem akcji jest zachęcenie zwykłych internautów do poprawiania artykułów (będzie także promowany odnoścnik edytuj). No i podreperowanie wiary w wartość Wikipedii. Trzymajcie kciuki i pomagajcie.

Informacje o tej akcji można znaleźć na Wikipedii.

9 myśli do „Weekend szukania błędów w Wikipedii – czyli Batuta musi odejść!”

  1. @PeCet: Ale błędów jest dużo. No może nie ma wielu w tych najczęściej poszukiwanych artykułach. Zobacz sobie historię zmian strony z błędami… 🙂

  2. A właśnie mnie trochę zmobilizowałeś do wykrywania błędów, chociaż te mniejsze usuwam sam (typu złe linki np. referry do gier online wr…)

  3. Powiem Ci adasiu, że Twój blog poruszając takie Wikipediowe tematy jest naprawdę oryginalny – nie znam innych źródeł informacji o tej encyklopedii. Dobrze że postujesz takie wpisy, bo to ciekawe rzeczy. 🙂

  4. @Riddle: czyżbym nisze znalazł? 😉

    Chciałem znaleźć jakieś blogi dotyczące Wikipedii przy tworzeniu planety. Ale nic z tego… Nikt nie pisze o tym (albo rzadko). Na planecie tylko moje wpisy się chyba będą pojawiać… Trochę szkoda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *