Opera 8.52 PL – „poprawki” licencji

Pojawiła się Opera z serii 8.xx w wersji polskiej. Czyli 8.52 PL. Lista zmian nie jest znana na razie (ale chyba wielkich nie bedzie). Można ją pobrać na razie tylko z FTP. Jutro chyba będzie już dostępna z opera.com. Wersja zlokalizowana jest tylko dla użytkowników Windowsa – reszta jak zwykle – inglisz albo plik językowy.

Ta wersja jest o tyle dobrym pomysłem, że osoby pobierające Operę po raz pierwszy (tacy zwykli użytkownicy) będą miały Operę po polsku. Wcześniej system ściągania plików wybierał najnowszą wersję (8.51) nie patrząc czy użytkownik chce mieć ją zlokalizowaną (8.50 PL). Teraz wybierzę prawidłowo (8.52 PL).

Jest jeszcze jeden mały zgrzyt (nie wiem jak to nazwać inaczej). W Pliku licencji pojawił się tekst:

You may only use the Software for your private, non-commercial use. You may not use the Software in any way to provide, or as part of, any commercial service or application.

Na razie andol twierdzi, że to jakiś „zonk jest”. Zobaczymy. Oby. Będzie się to wyjaśniać na forum Opery.

Już się wyjaśniło. Przez pomyłkę wstawiono do pliku złą wersję licencji z czasów Opery banerowej (czyli nieaktualną). Można odetchnąć z ulgą. 🙂

7 myśli do „Opera 8.52 PL – „poprawki” licencji”

  1. Czyli jeśli komercyjnie świadczę usługę tworzenia stron internetowych, a jako część tej komercyjnej usługi testuję te strony Operze, to łamię licencję?

    W takim razie trzeba będzie przestać testować w Operze.

    😉

  2. Możesz testować w 8.51 😉 Chyba jednak nie o to chodzi, tylko o np. dodawanie Opery na płycie jako bonus do komercyjnej aplikacji.

  3. Adaś, nie wiem co się stało z tą licencją, ale na pewno nie była to stara licencja z czasów banera. Nawet w tamtej starej licencji nie było tak restrykcyjnego zapisu, że z Opery można korzystać tylko do użytku prywatnego. Możesz się o tym sam przekonać. Wszak stare instalki są dostępne do pobrania.

  4. @Quiris – z Opery odpowiedzieli wlasnie, ze to stara licencja. Moja hipoteza: być może gdy rezygnowali z bannerow poczatkowo wersja darmowa miala byc dla osob prywatnych, a dla firm dalej platna, a potem zweryfikowali to na "kompletnie darmową"?

  5. @quiris: Jak edytowałem wpis to nie miałem zbytnio czasu aby się dokładnie zastanowić. Ale po paru minutach doszło do mnie, że to do Opery z banerem nie pasuje. Ale już nie miałem jak zmienić 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *