Będzie śląska Wikipedia + zgłoś błąd na Wikipedii

Powstała śląska Wikipedia → przeczytaj więcej

Tak, możliwe, że śląska wersja językowa powstanie. Nie wiem jaki tam schemat pisowni przyjmą (bo takiego nie ma), ale może się parę rzeczy dowiem. Bo nawet potrofia trocha godać po naszymu 😉 Pisać chyba już nie…

Kaszubska wersja istnieje od dawna. Nie ma za wielu artykułów (ponad 700) ale może się przydaje. Śląska będzie chyba miała większy zasięg. Śląski jest chyba łatwiejszy (bardziej zbliżony do polskiego), więc może też więcej osób się nią zainteresuje. No i przy okazji może uda się jakoś język/gwarę usystematyzować.

Na razie prowadzone jest głosowanie. Jest kilkanaście osób za, kilka przeciw. No ale jest też problem z tym czy da się połączyć w jedno Śląski Cieszyński i Górnośląski. Ale liczę, że się uda.

A co drugiej części tytułu posta – w zeszłym roku zrobiłem małą rewolucję w polskiej Wikipedii. Dodałem po prostu mały link Zgłoś błąd do głównego menu (na każdej stronie Wikipedii). Prowadzi on do dodawania wpisu o błędach. Jest to przyjaźniejsze dla zwykłych czytających – wygląda jak zwykły formularz kontaktowy. Dzięki temu osoby będą miały mniejsze opory przed zgłoszeniem błędu niż edycją dyskusji czy też samodzielnym poprawianiem. Chyba się przyjęło – było już kilkaset edycji tej strony w ciągu kilku dni. Wiele błędów się udało wychwycić.

36 myśli do „Będzie śląska Wikipedia + zgłoś błąd na Wikipedii”

 1. żw tak powiem to im się w dupach miesza

  a) ślązacy nie są grupą o podłuzu historycznym ich histroia sięga zaborów i tego jak niemcy yempili tych podludzi

  b) 2 głównym przelomowym zdarzeniem dla nich był upadek komunizmu kiedy te ciecie bez szkół stracili prace i zaczęli żyć w biedzie

  może nie wyszyscy tak myślą ale sporo o tym czytałem i nauczyciele sporo o tym mówili a mieszkam niedaleko śląsk bo na zagłebiu

 2. Jestem za, bronic jezykow malych narodow. A jezyk slaski nie jest na pewno dialektem polskim, jak juz to slowianskim, ktory nie mial do tej pory szansy przeksztalcenia sie w jezyk literacki, ze wzgledu na brak oparcia w systemie jakim by bylo panstwo slaskie (gdyby zaistnialo). Kwestia tego czy dany kod stal sie jezykiem w duzej mierze byla (i jest) kwestia polityczna. Jezykoznawca

 3. Witomwos piyknie!

  To je prowda, co ślonski sie odrożnio wieś łode wsi – to je skuli tego, co kejś ludzie sie niy ruszali tak jak dzisiej i kożdy mnioł swoja szpracha. Ale ślonski to je ślonski i jusz. Niy miołbych wjerza żodnych problymow coby sie dogodać ze Ślonzokiym we Czechach, kery godo jak to tam mjanujom – "ślezsky cesky" Jo jako richtig slonzok żech je za, bezto, że:

  – mono sam pjyrwyj sie wyklarujom te regle do pisania po noszymu – jak je zrobjom te profesory we Opoulu.

  – fto sce bydzie pisoł – fto niy bydzie – to sie sam niy pokoże. Gorolow niy suchać we tyj rozprawie – tysz łoni mi niy bydom godać za kogo jo sie mom uważać.

  – Bydzie to jedne z niewiela mjejsc, kaj bydzie szło flyjgować nasza godka, choć to niy bydzie ta tzw. "kultura wyrszo" – koronny argumynt Gorolow za tym, co my niy som narodym.

  Pyrsk!

  Vivaat Silesia Superior!!!

 4. Kaj mosz Ślónzoków w 'Czechach', roboter, ty ignorancie? Czeski Ślónsk to je zaś yny Ślónsk, jedyn z TRZECH ziymiów w REP. CZESKI (Ślónsk, Morawa, Czechy)…

  A joch je przeciwo ty ślónski Wikipediji, bo tam kożdy bydzie yno ta piykno godka kaleczyć…

 5. No i co z tego, że można zgłaszać błędy, skoro administratorzy je kasują bez poprawiania? :-)) Przykładem jest kryptowandal Roo72… takich "administratorów" od poprawek na Wikipedii jest więcej. Jedyną ich "zasługą" jest efektywne zniechęcanie swoim buractwem potencjalnych wikipedystów… kasują informacje o błędach, kasują próby edycyjne, obrażają ludzi. Taka to encyklopedia – z pracy w której kilkanaście osób juz zrezygnowało… teraz będzie folklor ślązacki… potem rozbiór gryficki, Wolne Miasto Gdańsk, nagle znajdą się Prusacy, Łemkowie…

 6. Polskie piekiełko , rozumiem tylko sprzeciwy z powodu braku spójności językowej całego śląska. A tak to wszystkich którzy boją się dać ludziom pozwolenie na pisanie w swoim języku (dialekcie , czy jakowo każdej innej formie wokalnej) nie rozumiem – a nawet śmiem nazwać zwykłymi ksenofobami. Jak się uda to czekam na śląską ,czy też łemkowską . Takie wikipedie mogą być kiedyś bardzo przydatne w celu badań naukowych , o wiele bardziej niż np wikipedia po klińgońsku 🙂

 7. Każdy może pisać jak mu się podoba, ale sprawa z "małymi narodami" jest przesadzona. Może powinna powstać krakowska Wikipedia (bo gwara krakowska), łowicka Wikipedia i 100 innych? Czy jeśli Kraków jest dawną stolicą państwa Wiślan, to mam zacząć chrzanić, że jestem Wiślaninem i zrobić wiślańską Wikipedię? Przesadzanie z regionalną odrębnością może się skończyć takimi jajami jakie mają Hiszpanie z baskami.

 8. Prawda jest taka, że Ślązacy są dużo bardziej odrębni od Polaków niż np. krakowianie. Jesłi mialoby powstac setki małych narodów to dlaczego nie bylo ich widac w spisie, przeciez juz przed spisem Ślązacy sygnalizowali swoje aspiracje narodowościowe. I jest grubo ponad 100 tysiecy ślaskich deklaracji narodowoścowych, deklaracji uzywania języka śląskiego. A poza Kaszubami nie widać żadnych innych narodowości czy języków. Ślązacy mieli juz autonomie w Polsce jako jedyny region i wtey jakoś nikomu to nie przeszkadzalo…

 9. Do przeciwników: Po co chcecie wprowadzać jakieś ideologiczne oganiczenia? Czego się boicie skoro badania wskazują że i tak większość tych dialetków jest na wyginięciu , głównie z powodu telewizji. Takie małe wikipedie są dla ludzi którzy chcą zachować cząstkę swojej tradycji , nie chcą oni ani dzielić kraju,ani oszukiwać historii . Technologicznie także nikomu nic nie psują bo dla wikipedii jeden dodatkowa poddomena i z tysiąc haseł to pryszcz. Chcesz kultywować język wiślany proszę bardzo , ja jestem za. To samo chcesz zachować grypserkę czy też ziomalskie nazewnictwo, też nie mam nic przeciwko , choć to akurat można by po prostu zamieścić wgląb polskiej wikipedii.

 10. lenrock, może i masz rację a ja się zbytnio podniecam tematem (miejmy nadzieję), chociaż nie wszyscy myślą tak jak Ty, że "Takie małe wikipedie są dla ludzi którzy chcą zachować cząstkę swojej tradycji , nie chcą oni ani dzielić kraju", bo Twój przedmówca napisał już iż "Ślązacy są dużo bardziej *odrębni od Polaków*".

 11. Niech żyje nasz kochani Śloonsk, jak i tyn Opolski

  pełni nadzieji i energii

  Oberschlesischesgangstateam ODERHAIN

  po groob Ślonzołkiym

 12. Hehe,urzekł mnie komentarz kolegi z Zagłębia, jeśli kiedykolwiek zwątpiłem,że tą piękną skądinąd krainę zamieszkuje ktokolwiek normalny to takie posty pozbawiają mnie złudzeń. Piękną reklamę zrobiłeś innym gorolom,gratuluję,Szanowny Troglodyto 🙂

 13. Ja tylko do Pana Adamusa.

  Podczłowiekami to wy jesteście Panowie Polacy z za granicy!!!

  Proponuje trochę mydła gorolu, umyj się a potem rozejrzyj po tej swojej "bogatej" Polsce. Biyda aż piszczy. A może bez byście nam dali spokój na Śląsku skoro macie same z nami problemy.

  Gwarantuje że sie finansowo utrzymamy!!!

  Tylko bez Was Polacy. Bo na Was trzeba bata, wy sami to tylko potraficie bałagan robić.

  Pozdrawiam.

 14. Czerwion, co sie chopie tak nerwujesz?

  Zeby bylo zrozumiale; moze adamos nam wytlumaczy w jakim to rozbiorze Slonsk zostal oderwany od Polski.

  Adamos sam sie deklasuje jako nieuk.

  A co do punktu 2 to niech stanie sobie w Zawierciu na stacji i troche poslucha; tych ciezkich pociagow na polnoc i lekkich na poludnie.

  Gorol … .

  Choc i porzadni gorole sie trafiaja, to adamos jest najwyrazniej produktem propagandy Grazynskiego kontynulowanej po wojnie przez jasnieoswieconych po paru klasach podstawowki co to mysleli ze jak "mowia" to sa lepsi od tych co "godajom".

  Przed wejsciem Polski do EU byl w emitowany w niemieckiej telewizji cykl programow o krajach kandydatach; miedzy innymi Polsce. We fragmencie poswieconym Slonskowi pokazano miedzy innymi zyjacych z kradzezy wegla na kolei jak i ciezko pracujacych gornikow.

  Tak sie jakos zlozylo ze zlodzieje mowili, a gornicy godali; trudno mi uwierzyc w jakis podtekst, ten bylby do wychwycenia jedynie przez osoby znajace niuanse jezykowe i wychwytujace je poprzez wypowiedz niemieckiego lektora.

  Pozdrowiom

 15. niektóre rasistoskie stwierdzenia są baznadziejne wy chanysy to zaden naród nielubiany przez polaków oraz niemców to jakby wójek Adolf żył to by zrobił z wami to co z żydami, gorolów lubicie jak u nich pracujecie zakłamany naród który nawet nie umie mówić , może to dla inteligencji śląskie trudny temat(ale przecież tam takiej nie ma)to powiem po kródce SZAJS!!!!!!

 16. do inteligent’a z Bonn
  ty chopie sie sam ani niy łodzywej ! i sie naucz pisać !My Ślonzocy godać umiymy i ty sie jus ło nos niy martw ! I tak sie skłodo, że Ślonzocy som dużo bardzij inteligyntni niż ty, debilu!

 17. Idiotyzm po co?
  To może Mazowsze też sobie zrobi wikipedię? Albo Lubelszczyzna? Poprzewracało się. Dodatkowo nie ma przecież żadnego narodu śląskiego, na Śląsku mieszkają głównie Polacy (tych niePolaków jest 173 tyś). Językiem śląskim jest język polski bo to nim mówi większość ludzi na Śląsku.
  Pozdrawiam Ruch Obywatelski Polski Śląsk

 18. „Ślązak’ nie jesteś Ślązakiem tylko napływowcem co z tego, że 170 tysięcy? To, żaden argument. Kaszubi mają swoją Wikipedię ;p Mazowsze też ma swoją tzn. polskojęzyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *